İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler programının sınıf ortamında öğretilmesinde karşılaşılan güçlüklerle ilgili uzman, müfettiş ve öğretmenlerin görüşü
The Views of specialist, supervisors and difficulties faced with social studies teaching in the classroom implementation of the 4 th and 5 th. grades
  1. Tez No: 100375
  2. Yazar: YILDIZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ÖNSOY, PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilköğretim 4. ve 5. sınıfta Sosyal Bilgiler programının sınıf ortamında öğretilmesinde programdan, öğretmenden, araç-gereçten, ders kitaplarından ve zamandan kaynaklanan güçlükler hakkında uzman, müfettiş ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel niteliktedir. Araştırmacı tarafından hazırlanan 25 sorudan oluşan anket ile veriler elde edilmiştir. Anket, mevcut durumun özellikleri ile olması gereken durumun özellikleri şeklinde iki boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara il merkezindeki ilköğretim okullarında görevli öğretmenler, Anakarada görevli ilköğretim müfettişleri ile üniversitede görevli uzmanlar oluşturmaktadır. Araştırmanm örneklemi Ankara'nın ilçe merkezlerinde görev yapan 21.063 öğretmen, 186 ilköğretim müfettiş ile üniversitelerde görevli 5 uzman arasından random örnekleme yoluyla oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan uzman, müfettiş* ve öğretmenlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde EXCEL ve SPSS programlarından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre mevcut duruma uzman, müfettiş ve öğretmenler kısmen; olması gereken duruma ise uzmanlar çoğunlukla, öğretmen ve müfettişler ise bütünüyle seçeneklerinde katılmaktadır. Bu sonuçlara göre sosyal bilgiler programının sımf ortamında öğretilmesinde programdan, öğretmenden, ders kitaplarından, araç-gereçlerden ve zamandan kaynaklanan güçlükler olduğu söylenebilir. Bu nedenle sosyal bilgiler programının, ders kitaplarının, araç-gereçlerin ve zamanın yeniden düzenlenmesi, öğretmenlerin sosyal bilgiler öğretimiyle ilgili seminere alınması ve bu alanda daha çok araştırmanm yapılması yararlı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to clarify the difficulties which are sourced from curriculum, teacher, educational materials, text books and duration in the classroom implementationof social studies at the 4th and 5th grades based on the views of specialists, supervisors and teachers. The research is descriptive. The data were collected through a test which consisted of 25 questions previously prepared by the researcher. The tests is comprised of two dimensions, which are the qualities of the present conditions and the qualities ideal conditions. The population of the research are the primary school teachers, the supervisors and specialists at universities in Ankara. The sample of the research is formed among 21.063 teachers, 186 supervisors and 5 specialists at universities in Ankara at random. EXCEL AND SPSS were used to analyse the collected data from the participant specialists, supervisors and teachers. The research findings indicates that specialists, supervisors and teachers partially agree with the statements denoting present conditions, whilst specialists mostly and both teachers and supervisors completely agree with the statements denoting ideal conditions. According to these results, it can be said that same difficulties has been occured in the classrom implementation of the social studies curriculum, teachers, educational materials, text books and duration for this reason, it will be usefull to rearrange the social studies curriculum, educational materials, text books and duration and teachers should join to the seminars related with social studies teaching