Amid grupları içeren aromatik ve heteroaromatik sonlu alkanetiyollerin kendi kendine biriken tek tabakalarının oluşumu ve karakterizasyonu
Formation and characterization of self assembled monolayers of alkanethiols terminated aromatic and heteroaromatic containing amid-groups
  1. Tez No: 269316
  2. Yazar: ZÜLEYHA KUDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez kapsamında, dört yeni tiyol molekülü [11-Merkapto-N-(naftil-1-yl) andekanamid (MNA), 11-Merkapto-N-fenildekanamid (MFA), 11-Merkapto-N-(piridin-3-yl) andekanamid (MPA) ve 11-Merkapto-N-(kinolin-6-yl) andekanamid (MKA)] sentezlendi ve bu tiyol moleküllerinin kendi kendine biriken tek tabakaları (SAMs) altın elektrotlar üzerinde oluşturuldu. Au-MNA, Au-MFA, Au-MPA ve Au-MKA SAM'lerinin blokasyon özellikleri pH'nın bir fonksiyonu olarak K3Fe(CN)6 ve Ru(NH3)6Cl3 gibi redoks problarının varlığında dönüşümlü voltametri kullanılarak açıklandı. Ayrıca bu SAM'lerin elektrokimyasal özellikleri ferrosen içeren aprotik asetonitrilde araştırıldı.Organik ince filmlerin yüzey özellikleri X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, four new thiols, [11-mercapto-N-phenylundecanamide (MFA), 11-mercapto-N-(naphthalen-1-yl)undecanamide (MNA), 11-mercapto-N-(pyridin-3-yl)undecanamide (MPA) and 11-mercapto-N-(qinolin-6-yl)undecanamide (MKA)], were synthesized, and self-assembled monolayers (SAMs) of these thiols were formed on gold electrodes. The blocking behaviour of Au-MNA, Au-MFA, Au-MPA and Au-MKA SAMs was examined with cyclic voltammetry in the presence of redox probes such as K3Fe(CN)6 and Ru(NH3)6Cl3 as a function of pH. In addition, electrochemical behaviours of these SAMs was investigated in aprotic acetonitril media containing ferrocene.The surface properties of organic thin films were investigated by X-ray photoelectron spectroscopy (XPS).