Yaşlılarda algılanan sosyal destek, baş etme stratejileri ve yaşam kalitesinin insomni yakınmalarına etkisi
The effects of perceived social support, coping strategies and quality of life on insomnia complaints in the elderly
  1. Tez No: 1003804
  2. Yazar: LEMAN İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
Özet
İnsomni, yaşlı bireylerde sık görülen uyku bozukluklarından birisidir ve olumsuz ruhsal ve bedensel sonuçlarla ilişkilidir. İnsomni yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda insomni yakınması olan ve olmayan 65 yaş üstü iki grupta uyku kalitesi, gündüz uykululuk, depresif belirtiler, anksiyete belirtileri, yaşam kalitesi, çok boyutlu algılanan sosyal destek ve başa tutumları incelenmiştir. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan, insomni yakınmaları olan 60 hasta ve insomni yakınmaları olmayan 50 kişi dahil edildi. Bilgilendirme yapılıp yazılı onam alındıktan sonra sosyodemografik bilgileri alındı. Katılımcılara Geriyatrik Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Uykusuzluk Şiddet İndeksi, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Epworth Uykululuk Ölçeği, Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulandı. İnsomni grubunda depresif belirtiler ve anksiyete belirtileri insomni olmayan gruba göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı. İnsomni grubunda davranışsal boş verme ve madde kullanımı gibi uyumsuz başa çıkma tutumları anlamlı yüksek saptandı. Şakaya vurma gibi işlevsel başa çıkma tutumu insomni olmayan grupta anlamlı yüksek bulundu. Yapılan korelasyon analizinde insomni grubunda depresif belirtiler ve anksiyete belirtileri uykusuzluk şiddet indeksi ve uyku bozukluğu ile pozitif yönde ilişkili saptandı. Yaşam kalitesi alt ölçeklerinden özerklik ve memnuniyet; uykusuzluk şiddet indeksi ve gündüz fonksiyonları ile negatif yönde ilişkili bulundu. Yaşam kalitesinin toplam puanı uykusuzluk şiddet indeksi, uyku bozukluğu ve gündüz fonksiyonları ile negatif yönde ilişkili saptandı. Çok boyutlu algılanan sosyal destek toplam puanı ve arkadaş desteği, Pittsburg toplam puanı ve uyku süresi ile negatif yönde ilişkili bulundu. İnsomni belirtileri, insomni ölçek ve alt ölçek puanları ile başa çıkma tutumları arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Insomnia is one of the common sleep disorders in elderly individuals and is associated with negative mental and physical consequences. Insomnia negatively affects quality of life. In our study, sleep quality, daytime sleepiness, depressive symptoms, anxiety symptoms, quality of life, multidimensional perceived social support, and coping attitudes were examined in two groups of individuals over 65 years of age, one with and one without insomnia complaints. The study included 60 patients with insomnia complaints and 50 individuals without insomnia complaints who met the inclusion criteria. After providing information and obtaining written consent, sociodemographic information was collected. Participants were administered the Geriatric Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Insomnia Severity Index, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Epworth Sleepiness Scale, Quality of Life Scale for Older Adults, Coping Attitudes Assessment Scale, and Multidimensional Perceived Social Support Scale. In the insomnia group, depressive and anxiety symptoms were found to be significantly higher than in the non-insomnia group. Maladaptive coping attitudes such as behavioral avoidance and substance use were significantly higher in the insomnia group. Adaptive coping attitudes such as joking were significantly higher in the non-insomnia group. Correlation analysis revealed that in the insomnia group, depressive and anxiety symptoms were positively correlated with the insomnia severity index and sleep disturbance. The autonomy and satisfaction subscales of quality of life were negatively correlated with the insomnia severity index and daytime functioning. The total quality of life score was negatively correlated with the insomnia severity index, sleep disturbance, and daytime functioning. The total multidimensional perceived social support score and peer support were negatively correlated with the Pittsburgh total score and sleep duration. No statistically significant relationship was found between insomnia symptoms, insomnia scale and subscale scores, and coping attitudes.