Kaynak Kısıtlı Montaj Hattı Dengeleme Problemi İçin Yeni Bir Tavlama Benzetimi Algoritması Önerisi
A Novel Simulated Annealing Algorithm Proposal for the Resource Constrained Assembly Line Balancing Problem
- Tez No: 1003810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ BURUK ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Montaj Hattı Dengeleme Problemi, görevlerin öncelik ilişkileri doğrultusunda, belli kısıtlar altında ve belirlenen bir performans ölçütünü en iyileyecek şekilde iş istasyonlarına atanmasıdır. Ancak güncel yaklaşımlar, hat verimliliğini ve kaynak kullanım etkinliğini artırmak amacıyla, görev ataması yapılırken kullanılan sınırlı kaynakların sayısını veya maliyetini minimize etmeye odaklanmıştır. Bu gelişmiş karar problemi, Kaynak Kısıtlı Montaj Hattı Dengeleme Problemi olarak adlandırılır. Tek modelli, düz, Kaynak Kısıtlı Montaj Hattı Dengeleme Problemi'nin ele alındığı bu çalışmada, literatürdeki örnek çalışmalar temel alınarak problemin matematiksel modellemesi yapılmıştır. Temel amaç, çevrim süresi ve istasyonlarda kullanılan toplam kaynak sayısını eş zamanlı olarak optimize etmektir. Matematiksel model GAMS 24.2.1 yazılımında kodlanmış ve çözümler incelenmiştir. Ancak, problem boyutunun artmasıyla birlikte optimum çözüme ulaşmak için gereken uzun çözüm süreleri bir kısıt oluşturmuştur. Bu kısıtın üstesinden gelmek amacıyla, kısa sürede kabul edilebilir kalitede çözümler üretebilen metasezgisel bir yaklaşım olan Tavlama Benzetimi algoritması önerilmiştir. Geliştirilen algoritma, MATLAB R2021a yazılımı kullanılarak kodlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Önerilen yöntemin etkinliği, literatürde sunulan mevcut veri setleri üzerinden test edilmiştir. Yöntemlerin kıyaslaması için 2 kaynak ve 4 kaynaklı veri setleri kullanılmıştır. GAMS, TB ve Kural Tabanlı TB kıyaslanmış olup önerilen Kural Tabanlı TB yönteminin daha iyi sonuçlar verdiği Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile belirlenmiştir. Özellikle problem boyutu büyüdükçe, önerilen yöntem ile makul sürelerde iyi çözümler elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Assembly Line Balancing Problem is the assignment of tasks to workstations according to their precedence relationships, subject to certain constraints, and optimizing a defined performance measure. However, recent approaches, aiming to increase line efficiency and resource utilization, have focused on minimizing the number or cost of the limited resources used during task assignment. This advanced decision problem is termed the Resource-Constrained Assembly Line Balancing Problem. In this study, which addresses the single-model, straight Resource-Constrained Assembly Line Balancing Problem, the mathematical model of the problem was developed based on established literature examples. The primary objective is to simultaneously optimize the cycle time and the total number of resources used in the stations. The mathematical model was coded and analyzed using the GAMS 24.2.1 software. However, the long solution times required to reach an optimum solution as the problem size increases presented a constraint. To overcome this limitation, a metaheuristic approach capable of generating acceptable quality solutions in a short time, the Simulated Annealing algorithm, was proposed. The developed algorithm was coded and implemented using MATLAB R2021a software. The effectiveness of the proposed method was tested on existing datasets presented in the literature. Datasets with 2 resources and 4 resources were used for the comparison of the methods. GAMS, SA, and Rule-Based SA were compared, and the superior performance of the proposed Rule-Based SA method was determined using the Wilcoxon Signed-Rank Test. Especially as the problem size grew, the proposed method was shown to yield good solutions within reasonable time frames.