Çocuk böbrek nakli alıcılarında kemik mineral bozukluğunun araştırılması
Evaluation of bone mineral disorders in pediatric kidney transplant recipients
  1. Tez No: 1003811
  2. Yazar: GAMZE EREN BOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KAYA AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocuk böbrek nakilli hastalarda nakil sonrası kemik mineral bozukluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nakil sonrası kemik mineral bozukluğu sıklığı ve şiddetini belirlemek, bu bozukluğa etki eden klinik, biyokimyasal ve tedaviye bağlı faktörleri ortaya koymak ve değiştirilebilir risk faktörlerini saptamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji kliniğinde 2014 ile 2024 yılları arasında böbrek nakli yapılan 18 yaş altı, izlemde kemik mineral takibi yapılan 111 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, primer hastalık ve nakil özellikleri, antropometrik ölçümleri, laboratuar parametreleri, kullanılan tedavileri ve DEXA ile kemik mineral yoğunluğu ölçümleri retrospektif olarak değerlendirildi. Osteoporoz varlığı ve ilişkili risk faktörleri incelendi. Bulgular: Böbrek nakli sonrası DEXA ölçümleri vertebra boy yaşına göre değerlendirildiğinde, farklı zaman dilimlerinde osteoporoz sıklığı %22-29 arasında değiştiği görüldü. Vertebra kemik mineral yoğunluğu ölçümleri takvim yaşı referans alınarak değerlendirildiğinde ise osteoporoz sıklığının daha yüksek olduğu ve %36-%48 arasında değiştiği görüldü. Boy yaşına göre hesaplanan vertebra ve femur BMD SDS değerleri, takvim yaşına göre hesaplanan değerlere kıyasla her ölçüm döneminde daha yüksek bulundu (p<0,01) Hastaların nakil sırasındaki yaşı ve BMI SDS'si nakil sonrası osteoporoz için risk faktörü olarak saptandı (OR=1,106, p=0,049 ve OR=0,693 ve p=0,043); buna karşılık cinsiyet, diyaliz süresi, preemptif nakil, D vitamini düzeyi ve yüksek doz steroid kullanımı risk faktörü olarak saptanmadı. Vertebra BMD'nin boy yaşına göre değerlendirildiği ilk DEXA ölçümünde hastaların %22,8'inde osteoporoz, %25,7'sinde osteopeni izlendi. İlk ölçümde osteoporozu olup ikinci ölçümde gerileyen hastaların D vitamini ve kalsiyum desteği aldığı, ilk ölçümde osteopenisi olup ikinci ölçümde osteoporoza ilerleyen hastaların yüksek doz steroid kullandığı ve destek tedavilerini düzenli kullanmadığı görüldü. Sonuç: Böbrek nakli sonrası vertebra boy yaşına göre farklı dönemlerde osteoporoz sıklığının %22-29 arasında değiştiği görüldü. Hastaların nakil sırasındaki yaşı ve BMI SDS'nin nakil sonrası osteoporoz gelişimi ile ilişkili olduğu; cinsiyet, diyaliz süresi, preemptif nakil, D vitamini düzeyi ve yüksek doz steroid kullanımının osteoporoz ile ilişkili olmadığı saptandı. Nakil sonrası kemik mineral yoğunluğunun düzenli izlenmesi, osteoporozun erken tanınması ve ilerlemesinin önlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate post-transplant bone mineral disorder in pediatric kidney transplant patients. Specifically, it sought to determine the frequency and severity of the disorder, reveal the clinical, biochemical, and treatment-related factors involved, and identify modifiable risk factors. Materials and Methods: The study included 111 patients under the age of 18 who received kidney transplants at Akdeniz University Hospital Pediatric Nephrology Clinic between 2014 and 2024 and underwent bone mineral density (BMD) monitoring during follow-up. Demographic data, primary disease and transplant characteristics, anthropometric measurements, laboratory parameters, treatments, and DEXA-derived BMD measurements were retrospectively evaluated. The prevalence of osteoporosis and associated risk factors were investigated. Results: Evaluation of post-kidney transplant DEXA measurements based on vertebral height age showed an osteoporosis frequency ranging from 22% to 29% at various intervals. In contrast, when evaluated based on chronological age, the frequency was higher, ranging from 36% to 48%. Vertebral and femoral BMD SDS values calculated by height age were significantly higher than those calculated by chronological age (p < 0.01). Patients' ages and BMI SDS at the time of transplant were identified as risk factors (OR=1.106, p=0,049 and OR=0.693, p=0,043, respectively). Conversely, variables such as sex, duration on dialysis, preemptive transplantation, vitamin D levels, and high-dose steroid use did not emerge as significant risk factors. At the initial assessment based on height age, 22.8% of patients had osteoporosis and 25.7% had osteopenia. Patients showing improvement by the second measurement were receiving vitamin D and calcium supplementation, while those progressing to osteoporosis were receiving high-dose steroids and exhibited poor adherence to supportive therapies. Conclusion: Following kidney transplantation, the prevalence of osteoporosis based on vertebral height age ranged from 22% to 29%. Patients' ages and BMI SDS at the time of transplant were associated with post-transplant osteoporosis, whereas sex, duration on dialysis, preemptive transplantation, vitamin D levels, and high-dose steroid use were not. Regular monitoring of bone mineral density is essential for early detection and prevention of progression.