Enteral beslenme tüpü yoluyla uygulanan ilaçlara yönelik verilen eğitimin yoğun bakım hemşirelerinin bilgi ve uygulamalarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of training on medications administered via enteral feeding tubes on the knowledge and practices of intensive care nurses
  1. Tez No: 1003826
  2. Yazar: FATİH SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, enteral beslenme tüpü aracılığıyla ilaç uygulamalarına yönelik uygulanan eğitim programının, yetişkin yoğun bakım ünitesinde görev yapan hemşirelerin bilgi düzeyi ve ilaç uygulama becerileri üzerine etkinliğini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel ve gözlemsel tasarımda yürütüldü. Çalışma verileri, Gaziantep ilinde bulunan iki farklı hastanenin altı farklı yetişkin yoğun bakım ünitesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 42 hemşire ile yüz yüze toplandı. Verilerinin toplanması için araştırmacılar tarafından klinik rehberler ve güncel literatür doğrultusunda oluşturulan; Hemşire Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Enteral Beslenme Tüpünden İlaç Uygulamalarına Yönelik Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu ve Enteral Beslenme Tüpü Aracılığıyla İlaç Uygulama Gözlem Formu kullanıldı. Müdahale sürecinde, Bloom Taksonomisi temel alınarak bilişsel, duyuşsal ve psikomotor öğrenme alanlarını kapsayan bütüncül bir eğitim programı hazırlandı. Eğitim öncesinde, hemşirelerin enteral ilaç uygulamalarına ilişkin bilgi düzeyleri ve uygulama becerileri değerlendirildi. Eğitimin tamamlanmasından bir hafta sonra bilgi düzeyi yeniden değerlendirilerek hemşirelere yanlış yanıtladıkları sorulara ilişkin yüz yüze geri bildirim yapıldı. Eğitimden bir hafta sonra hem bilgi düzeyi hem de uygulama becerileri tekrar değerlendirilerek eğitimin etkinliği değerlendirildi. Müdahale sonrasında hemşirelerin beslenme tüpünden ilaç uygulamaları konusunda bilgi düzeyinin zaman içerisinde tüm ölçümlerde istatiksel olarak anlamlı ölçüde artış sağladığı saptandı (p<0.01). Uygulama becerilerine ilişkin yapılan değerlendirmede; katı ilaç formlarının uygun sıvı ve hacimde seyreltilmesi, ilaçların toz haline getirilene kadar ezilmesi, beslenme tüpünün ilaç uygulamasından önce ve sonra yıkanması, ilaç uygulama öncesinde beslenme işleminin durdurulması, ilaçların ayrı ayrı ezilip uygulanması ve kapalı sistem ilaç ezme yönteminin tercih edilmesi uygulamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0.05). İlaç ezme kabının ilaç uygulamasından önce ve sonra sabunlu su ile yıkanması, ilaç- besin etkileşiminin olduğu durumlarda uygun ara verme süresinin sağlanması, enteral beslenme tüpünden doğru ilaç formunun seçilmesi uygulamalarında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Tehlikeli ilaçların ezilmesi ve uygulanması aşamalarında uygun koruyucu ekipman kullanımında eğitim sonrasında istatiksel olarak fark bulunmadı (p>0.05). Elde edilen bulgular, enteral beslenme tüpü aracılığıyla ilaç uygulamalarına yönelik olarak hemşirelere verilen eğitim programının, ilaç uygulama hatalarının azaltılmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted using a quasi-experimental and observational design to evaluate the effectiveness of an educational program on drug administration via enteral feeding tubes on the knowledge level and drug administration skills of nurses working in adult intensive care units. Data were collected face-to-face from 42 nurses working in six different adult intensive care units of two different hospitals in Gaziantep who agreed to participate in the study. The data were collected using a Nurse Demographic Characteristics Information Form, a Knowledge Level Assessment Form Regarding Drug Administration via Enteral Feeding Tubes, and an Observation Form for Drug Administration via Enteral Feeding Tubes, all developed by the researchers in accordance with clinical guidelines and current literature. During the intervention process, a holistic educational program was prepared, encompassing cognitive, affective, and psychomotor learning domains based on Bloom's Taxonomy. Before the training, the nurses' knowledge levels and application skills regarding enteral drug administration were assessed. One week after the completion of the training, the knowledge level was re-evaluated, and face-to-face feedback was given to the nurses regarding the questions they answered incorrectly. One week after the training, both the knowledge level and application skills were re-evaluated to assess the effectiveness of the training. Following the intervention, it was found that the nurses' knowledge level regarding drug administration through feeding tubes increased statistically significantly over time in all measurements (p<0.01). In the evaluation of application skills, statistically significant differences were found in the following practices: diluting solid drug forms in the appropriate liquid and volume, crushing drugs until they are powdered, washing the feeding tube before and after drug administration, stopping the feeding process before drug administration, crushing and administering drugs separately, and preferring the closed-system drug crushing method (p<0.05). No statistically significant difference was found in the practices of washing the drug crushing container with soapy water before and after drug administration, ensuring an appropriate break time in case of drug-food interaction, and selecting the correct drug form from the enteral feeding tube (p>0.05). No statistically significant difference was found in the use of appropriate protective equipment during the crushing and administration of hazardous drugs after training (p>0.05). The findings indicate that the training program given to nurses regarding the administration of medications via enteral feeding tubes is effective in reducing medication administration errors.