Bustle, a new circuit simulation tool
Bustle, yeni bir devre simülatörü
  1. Tez No: 9582
  2. Yazar: M.MURAT ALAYBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET BUSTLE, YENİ BİR DEVRE SİMÜLATÖRÜ M. Murat Alaybeyi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdullah Atalar Temmuz 1990 BUSTLE, asimptotik eğri tahmini ve parçalı doğrusal yaklaşımım kullanan yeni bir devre çözümleme programıdır. Elde edilen sonuçlar, özellikle büyük devreler için oldukça olumludur. Bu çalışma, [1] ile birlikte, BUSTLE'de kullanılman bazı metodları açıkla maktadır. Bunlar arasında. seyrek elemanlı matrislerin etkili üçgensel ayrıştırılması,. asimptotik eğri tahmini metodunun kararsızlık problemini çözmek için türev ve entegral momentlerin birlikte eşleştirilmeleri,. zamanda geçici inceleme için asimptotik eğri tahmini ve parçalı doğrusal yaklaşım tekniklerinin birleştirilmesi sayılabilir. Son olarak bazı simülasyon sonuçları verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BUSTLE, A NEW CIRCUIT SIMULATION TOOL M. Murat Alaybeyi M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar July 1990 A new circuit simulation tool, BUSTLE, using Asymptotic Waveform Evalua tion (AWE) technique and Piece-wise Linear (PWL) models, is implemented. The results are very promising, especially for large circuits. This piece of work, in cooperation with [1], explains the techniques used in the simulator BUSTLE, such as. efficient LU decomposition of the sparse matrices,. using derivative and integral moments in order to get rid of the instability problem,. combining the PWL approach with AWE in transient analysis, and illustrates some simulation results. m