Göz polikliniğine gelen okul çağı çocukların yaşam kalitesi ve benlik saygısının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of the quality of life and self-esteem of school-aged children visiting the ophthalmology clinic in terms of various variables
- Tez No: 1003841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN ASLI SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağındaki görme bozuklukları, yalnızca görsel işlevleri değil; çocuğun duygusal durumu, akademik performansı, sosyal uyumu ve genel yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle okul çağında görme, öğrenme süreçleri ve psikososyal gelişim açısından kritik bir role sahiptir. Bu çalışma, göz polikliniğine gelen okul çağı çocuklarının yaşam kalitesi ve benlik saygısının çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel tipte olup, Şubat–Mart 2025 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Vehbi Koç Hastanesi Göz Polikliniklerine gelen 7-12 yaş arası çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 220 çocuk oluşturmuştur. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ve Çocuklar İçin Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı ile yapılmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların genel yaşam kalitesi puan ortalaması 73,78±14,36 ile orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Yaşam kalitesinin alt boyutlarına göre en yüksek puanın toplumsal işlevsellik alanında (82,48±16,23), en düşük puanların ise duygusal işlevsellik (68,16±18,68) ve okuldaki işlevsellik (68,77±17,46) alanlarında olduğu belirlenmiştir. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğine göre benlik saygısı puan ortalaması 30,10±4,94 ile olumlu düzeyde bulunmuş; çocukların %53,6'sının yüksek, %44,5'inin orta ve %1,8'inin düşük benlik saygısı düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Yaşam kalitesi ile benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan tekli regresyon analizinde, ÇİYKÖ toplam puanı ve alt boyutları ile benlik saygısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Kronik hastalığı olan çocukların yaşam kalitesi toplam puanlarının (67,65±18,95), kronik hastalığı olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca gözlük kullanımında zorluk yaşayan çocukların yaşam kalitesi ve özellikle toplumsal işlevsellik puanlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, göz polikliniğine gelen okul çağı çocuklarının yaşam kalitesinin özellikle duygusal ve akademik alanlarda daha düşük olduğu, benlik saygısının ise genel olarak olumlu düzeyde bulunduğu görülmüştür. Bu bulgular, görme bozukluklarının çocukların yaşam kalitesi ve psikososyal gelişimi üzerinde çok boyutlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Pediatri hemşirelerinin, görme bozukluğu olan okul çağı çocuklarında yaşam kalitesi ve benlik saygısını birlikte değerlendirmesi, riskli alanları erken dönemde belirleyerek bütüncül, koruyucu ve geliştirici bakım yaklaşımlarını planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual impairments in childhood constitute a significant health problem that affects not only visual functioning but also children's emotional well-being, academic performance, social adjustment, and overall quality of life. Vision plays a particularly critical role during the school-age period, as it is closely associated with learning processes and psychosocial development. This study was conducted to examine the quality of life and self-esteem of school-age children attending ophthalmology outpatient clinics in relation to various variables. This descriptive, cross-sectional, and correlational study was carried out between February and March 2025 among children aged 7–12 years who attended the ophthalmology outpatient clinics of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and Ankara University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Vehbi Koç Hospital. The study sample consisted of 220 children who voluntarily agreed to participate. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), and the Rosenberg Self-Esteem Scale for Children. Data analysis was performed using SPSS version 26.0, and the level of statistical significance was set at p <0.05. The results indicated that the mean total quality of life score of the children was 73.78 ± 14.36, reflecting a moderate level. Among the quality of life subdomains, the highest mean score was observed in social functioning (82.48 ± 16.23), while the lowest scores were found in emotional functioning (68.16 ± 18.68) and school functioning (68.77 ± 17.46). According to the Rosenberg Self-Esteem Scale, the mean self-esteem score was 30.10 ± 4.94, indicating a generally positive level of self-esteem; 53.6% of the children had high self-esteem, 44.5% had moderate self-esteem, and 1.8% had low self-esteem. Simple regression analysis revealed no statistically significant relationship between total and subscale scores of quality of life and self-esteem (p>0.05). Children with chronic diseases had significantly lower total quality of life scores (67.65 ± 18.95) compared to those without chronic conditions (p <0.05). Additionally, children who experienced difficulties in using eyeglasses demonstrated lower quality of life scores, particularly in the domain of social functioning. In conclusion, school-age children attending ophthalmology outpatient clinics exhibited lower quality of life levels, especially in emotional and academic domains, while their selfesteem levels were generally positive. These findings suggest that visual impairments exert multidimensional effects on children's quality of life and psychosocial development. It is recommended that pediatric nurses evaluate quality of life and self-esteem together in school-age children with visual impairments and plan holistic, preventive, and health-promoting care approaches by identifying risk areas at an early stage.