Bir tıp fakültesi hastanesine başvuran kronik hastalığı olan hastaların Vücut Kitle İndeksine göre inme hakkındaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels about stroke among patients with chronic diseases admitted to a medical faculty hospital according to their Body Mass Index
  1. Tez No: 1003840
  2. Yazar: ESRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALACALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran kronik hastalığı olan yetişkin hastaların inme bilgi düzeylerinin, davranış ve tutumlarının incelenmesidir. Toplumda inme ile ilgili bilgi boşluklarını ve yaygın olan yanlış inançları ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca inme konusunda sağlık politikalarına yönelik önerilerde bulunarak bireylerin sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını benimsemelerine katkı sağlamayı, toplumdaki inme farkındalığının artmasını ve gelecekte bu konuda yapılacak çalışmalara destek niteliği taşımasını amaçlamaktayız. Gereç ve yöntem: Bu araştırma; retrospektif, kesitsel nitelikte bir çalışma olup 6 Mayıs-6 Temmuz 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastalar ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri 194 kronik hastalığı olan bireye yüz yüze anket formu uygulanmıştır. Anket formu sosyodemografik verileri içeren 14 soru, antropometrik verilerini içeren 2 soru,inme ile ilgili bilgi düzeyini içeren 44 soru, 6 sorudan oluşan ''Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği'' olmak üzere toplam 66 sorudan oluşmaktadır. Ayrıca araştırmacı tarafından katılımcıların antropometrik ölçümleri (boy ve vücut ağırlığı) yapılmış ve 'Vücut Kitle İndeksi' hesaplanmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız dahil edilme kriterlerine uyan 194 kronik hastalığı bulunan kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcıların 107'si (%55,1) erkek ve 87'si (%44,8) kadındır. Katılımcıların %20,6'sı 55-64 yaş aralığındadır. Katılımcıların beden kitle indeksi (BKİ) düzeyleri incelendiğinde, %31,9'sının normal kilolu, %42,2'sinin aşırı kilolu ve %25,7'sinin obez olduğu saptanmıştır. Katılımcıların kronik hastalık durumları incelendiğinde, en sık görülen hastalıkların %28,35 ile hipertansiyon ve dislipidemi olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların inme bilgi puanları incelendiğinde, inme belirtileri bilgi puanının 14,58±2,31, inme risk faktörleri bilgi puanının 24,74±3,35, inme tedavisi bilgi puanının 16,20±1,66 ve toplam inme bilgi puanının 68,44±7,18 olduğu saptanmıştır. İl merkezinde yaşayanlar, lisans/yükseklisans mezunu olanlar, Çalışanların, sağlık çalışanı olanların, geliri giderden fazla olanların, normal kilolu olanların, sigara içen ve hiç içmeyenler bırakmış kişilere göre, ilaçlarını düzenli kullanmayanların, düzenli egzersiz yapanların, inme geçirmiş biri ile karşılaşmışlar ve inme hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünenlerinin inme bilgi düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. (p<0,05). Sonuç: İnme, dünya genelinde ve ülkemizde iskemik kalp hastalıklarından sonra en yaygın ikinci ölüm ve sakatlığın üçüncü önde gelen nedenidir. İnmenin erken tanınması ve erken tedavisi mortalite ve morbiditeyi büyük oranda etkilemektedir. Bu çalışma, kronik hastalığı olan bireylerin ve obeziteli bireylerin inme semptom, risk faktörleri ve erken tanıma konusundaki bilgi düzeylerinin istenen seviyede olmadığını ortaya koymuştur. Aile hekimliği birimlerinde, sağlıklı hayat merkezlerinde ve hastanelerde inme farkındalığını artırmaya yönelik bilgilendirici materyaller sunulmalıdır. Eğitim çalışmaları planlanırken düşük eğitim düzeyi ve kırsal bölgede yaşayan bireylerde özellikle hedeflenmelidir. Kronik hastalığı bulunan ve düzenli ilaç kullanan hastalarda risk faktörü yönetimi için ilaç uyumu ve yaşam tarzı değişikliği desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study examines the knowledge levels, behaviors, and attitudes regarding stroke among adult patients with chronic diseases who apply to the Family Medicine Polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. It aims to reveal knowledge gaps and common misconceptions about stroke in the community. We also aim to contribute to individuals adopting healthy lifestyle behaviors by making recommendations for health policies regarding stroke, to increase stroke awareness in society, and to support future studies in this field. Materials and methods: This research is a retrospective, cross-sectional study conducted between May 6 and July 6, 2025, with patients who applied to the Family Medicine Polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. A face-to-face questionnaire was administered to 194 individuals aged 18 and over with chronic diseases who agreed to participate in the study. The survey form consists of a total of 66 questions: 14 questions covering sociodemographic data, 2 questions covering anthropometric data, 44 questions covering knowledge level about stroke, and the 6-question“Turkish Modified Morisky Scale”. In addition, the researcher took anthropometric measurements (height and weight) of the participants and calculated their Body Mass Index. The analyses were performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 software package. Results: Our study involved 194 individuals with chronic diseases who met the inclusion criteria. Of the participants, 107 (55.1%) were male and 87 (44.8%) were female. 20.6% of the participants were between 55-64 years of age. When the participants' body mass index (BMI) levels were examined, it was determined that 31.9% were normal weight, 42.2% were overweight, and 25.7% were obese. When the chronic disease status of the participants was examined, it was determined that the most common diseases were hypertension and dyslipidemia with 28.35%. When the participants' stroke knowledge scores were examined, it was determined that the stroke symptoms knowledge score was 14.58±2.31, the stroke risk factors knowledge score was 24.74±3.35, the stroke treatment knowledge score was 16.20±1.66, and the total stroke knowledge score was 68.44±7.18. Those living in the city center, those with a bachelor's/master's degree, employees, healthcare workers, those whose income exceeds their expenses, those of normal weight, smokers and non-smokers, those who have quit smoking, those who do not take their medication regularly, those who exercise regularly, and those who have encountered someone who has had a stroke and believe they have knowledge about stroke were found to have significantly higher levels of knowledge about stroke (p<0.05). Conclusion: Stroke is the second leading cause of death and the third leading cause of disability worldwide and in our country, after ischemic heart disease. Early diagnosis and treatment of stroke significantly affect mortality and morbidity. This study revealed that the knowledge levels of individuals with chronic diseases and obesity regarding stroke symptoms, risk factors, and early diagnosis are not at the desired level. Informative materials should be provided in family medicine units, health centers, and hospitals to increase stroke awareness. When planning educational programs, individuals with low education levels and those living in rural areas should be specifically targeted. In patients with chronic diseases who take regular medication, medication adherence and lifestyle changes should be supported for risk factor management.