Havacılık sektöründe yeşil lojistik uygulamalarının markaimajı ve tüketici sadakatine etkileri UPS markasının incelenmesi
The effects of green logistics applications on brand image andconsumer loyalty in the aviation industry examination of upsbrand
  1. Tez No: 1003906
  2. Yazar: MEHMET AYRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Sivil Havacılık, Transportation, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe yeşil lojistik uygulamalarının marka imajı ve tüketici sadakati üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, küresel lojistik firmalarından biri olan UPS örneği üzerinden, sürdürülebilir ve çevreci stratejilerin marka algısı ve müşteri bağlılığı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Günümüzde işletmelerin çevresel sorumlulukları, yalnızca çevreye duyarlı üretim süreçleriyle sınırlı kalmamakta, aynı zamanda tüketici nezdinde güven, bağlılık ve itibarı da şekillendiren önemli bir unsur olarak görülmektedir. Bu kapsamda, yeşil lojistik uygulamalarının tüketici algısında oluşturduğu değişim ve bu değişimin marka imajı ile sadakat üzerindeki yansımaları araştırılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımıyla tasarlanmış olup kesitsel tarama modeli temelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini UPS'in havacılık ve hava kargo hizmetlerinden yararlanan bireysel ve kurumsal müşteriler oluşturmuştur. Örneklem 500 katılımcıdan meydana gelmiştir. Veri toplama sürecinde Yeşil Örgütsel Davranış Ölçeği, Marka Davranışı Ölçeği ve Marka Beğenilirlik Ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Demografik analizler, korelasyon, regresyon, faktör analizi ve yapısal eşitlik modelleme yöntemleri kullanılarak değişkenler arası ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, yeşil lojistik uygulamalarının marka imajı ve tüketici sadakati üzerinde pozitif, anlamlı ve doğrudan bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca marka beğenilirliği ve marka imajı değişkenlerinin, yeşil örgütsel davranış ile tüketici sadakati arasındaki ilişkide aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Yeşil lojistik stratejilerinin havacılık sektöründe çevresel sürdürülebilirliğin yanı sıra marka değeri, müşteri güveni ve bağlılığı açısından da işletmeler için stratejik bir avantaj oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of green logistics practices on brand image and consumer loyalty in the aviation industry. Within this framework, the study evaluates the impact of sustainable and environmentally friendly strategies on brand perception and customer loyalty through the example of UPS, one of the leading global logistics companies. In today's business environment, environmental responsibility is not limited to eco-friendly production processes but also represents an essential factor that shapes consumer trust, loyalty, and brand reputation. Accordingly, this research investigates how green logistics practices transform consumer perceptions and how these changes are reflected in brand image and loyalty. The study was designed within a quantitative research approach and conducted based on a cross-sectional survey model. The population consists of individual and corporate customers who benefit from UPS aviation and air cargo services, while the sample includes 500 participants. Data were collected using the Green Organizational Behavior Scale, the Brand Behavior Scale, and the Brand Likeability Scale. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software. Demographic analyses, correlation, regression, factor analysis, and structural equation modeling techniques were employed to evaluate the relationships among variables. The findings reveal that green logistics practices have a positive, significant, and direct effect on both brand image and consumer loyalty. Moreover, brand likeability and brand image act as mediating variables between green organizational behavior and consumer loyalty. Consequently, it is concluded that green logistics strategies provide not only environmental sustainability but also strategic advantages for businesses by enhancing brand value, customer trust, and long-term loyalty in the aviation industry.