Lojistik sektörünün ve hava kargo taşımacılığının sürdürülebilirlik çerçevesinde incelenmesi
The examination of the logistics sector and air cargo transportation within the framework of sustainability
  1. Tez No: 878596
  2. Yazar: İREMNUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Lojistik, tarih boyunca önemli bir rol oynamış olup günümüzde de işletmeler açısından büyük önem taşımaktadır. Çevresel bilinçle uygulanması, gelecek için kritik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Lojistik faaliyetler, özellikle küresel ısınmaya yol açan karbon salınımı gibi çevresel sorunları beraberinde getirmektedir. Bu etkinin azaltılması için çeşitli stratejiler ve kurallar ülkeler tarafından uygulanmaktadır. Bu stratejilerden birisi yeşil lojistik uygulamalarıdır. Yeşil lojistik, sürdürülebilirlik ilkelerini göz önünde bulundurarak lojistik faaliyetlerin çevreye olan etkisini en aza indirmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Sürdürülebilirlik, bireylerin ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye atmama anlayışını ifade etmekte ve bütün sektörlerde temel öncelik olarak değerlendirilmektedir. Önümüzdeki yıllarda tüketiciler için önemli bir itici güç olmayı sürdürecektir. İşletmelerin, yeşil lojistik ve sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi gibi stratejiler geliştirerek çevresel etkilerini azaltması, sıfır atık ve geri dönüştürülebilir ambalaj girişimlerine odaklanması gerekmektedir. Bu stratejiler, yeni müşterileri kazanmak ve elde tutmak adına kritik hale gelmektedir. Son yıllarda hızla büyüyen sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi, küreselleşme, artan rekabet, çevresel yasalar, müşteri bilinci ve organizasyonların sosyal sorumlulukları gibi etkenlerle önem kazanmaktadır. Gelecekte, otonom araçların entegrasyonu, yapay zekanın lojistik optimizasyonunda kullanılması, biyoyakıt teknolojilerinin gelişmesi ve dijital tedarik zinciri yönetimi araçlarının benimsenmesi öngörülmektedir. Şirketler, sürdürülebilir lojistik stratejileri ile maliyetleri azaltarak verimliliği artırabilir, ürün kalitesinde iyileşme sağlayabilir ve pazar paylarını artırabilir. Hava kargo taşımacılığı, diğer taşıma türlerine göre daha yeni bir alan olmasına rağmen, son yıllarda kullanım oranı hızla artmaktadır. Küreselleşme ve ürün çeşitliliğinin artmasıyla hava kargo, hızlı, güvenli ve emniyetli taşımacılık hizmeti sunmaktadır. Özellikle hacmi ve ağırlığı düşük, değeri yüksek kargoların taşınmasında tercih edilmektedir. Hava kargo taşımacılığı, gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeler arasındaki coğrafi engelleri kaldırmakta ve ekonomik büyümeye katkıda bulunmaktadır. Ancak, artan kapasite talepleri ve altyapı yetersizlikleri çevresel sürdürülebilirliği olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Karbon yayılımını azaltmak ve yakıt tüketimini minimize etmek için uygun nakliye araçlarının seçimi, düzenli bakım ve onarımlar, uygun havaalanlarının tercih edilmesi gibi önlemler gerekmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın temel amacı, lojistik sektörü ve hava kargo taşımacılığını sürdürülebilirlik perspektifinde incelemektir.
Özet (Çeviri)
Logistics has played an important role throughout history and is still of great importance for businesses today. Its implementation with environmental awareness stands out as a critical requirement for the future. Logistics activities bring about environmental problems, especially carbon emissions that lead to global warming. Various strategies and rules are implemented by countries to reduce this impact. One of these strategies is green logistics practices. Green logistics is an approach that aims to minimize the impact of logistics activities on the environment by taking sustainability principles into consideration. Sustainability refers to the understanding of meeting the needs of individuals while not endangering the needs of future generations and is considered a main priority in all sectors. It will continue to be an important driving force for consumers in the coming years. Businesses need to reduce their environmental impact by developing strategies such as green logistics and sustainable supply chain management and focus on zero waste and recyclable packaging initiatives. These strategies become critical to acquiring and retaining new customers. Sustainable supply chain management, which has been growing rapidly in recent years, is gaining importance due to factors such as globalization, increasing competition, environmental laws, customer awareness and social responsibilities of organizations. In the future, the integration of autonomous vehicles, the use of artificial intelligence in logistics optimization, the development of biofuel technologies and the adoption of digital supply chain management tools are expected. Companies can increase efficiency, improve product quality and increase market shares by reducing costs with sustainable logistics strategies. Although air cargo transportation is a newer field compared to other types of transportation, its usage rate has been increasing rapidly in recent years. With globalization and increasing product diversity, air cargo offers fast, safe and secure transportation services. It is especially preferred for the transportation of cargo with low volume and weight and high value. Air cargo transportation removes geographical barriers between developed and developing regions and contributes to economic growth. However, increasing capacity demands and infrastructure inadequacies are among the factors that negatively affect environmental sustainability. In order to reduce carbon emissions and minimize fuel consumption, measures such as choosing appropriate transportation vehicles, regular maintenance and repairs, and choosing suitable airports are required. In this context, the main purpose of this study is to examine the logistics sector and air cargo transportation from a sustainability perspective.