Trafiğe kapalı bölgelerde kent donatı ve mobilyalarına çevre tasarımı açısından bir yaklaşım
An Approach to urban equipment and furniture in pedestrian areas with regard to environmental design
  1. Tez No: 100396
  2. Yazar: BİRGÜL GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET İnsanın çevresi ile olan iletişimini güçlendirmede, boş zamanlarını değerlendirmede; toplumsal, kültürel, kaynaşma ve bütünleşmede, trafiğe kapalı bölgeler etkili olmaktadır. İnsanların serbest dolaşımını öngören kent tasanmı, çevrenin korunmasını, yenilenmesini, canlanmasını sağlamaktadır. Trafiğe kapalı bölgelerin kalitesini canlılığını ve rengini değiştiren kent donatı ve mobilyalarıdır. Fakat planlı oluşan trafiğe kapalı bölgeler düşüncesinin ortaya çıkması için uzmanların yetiştirilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı kent yaşamında önemli bir yer tutan kamusal mekan olan trafiğe kapalı bölgeleri ve onu oluşturan kent donatı ve mobilyaları incelemektir. Tezin birinci bölümde trafiğe kapalı bölgeleri kapsayan kentsel mekan ve kamusal mekân incelenmektedir. İkinci bölümde ise:kamusal mekanlardan biri olan trafiğe kapalı bölgelerin amaçları, özellikleri, tasarım kriterleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm; trafiğe kapalı bölgeler de bulunan kent donatı ve mobilyalarının tasarım, üretim, yerleştirme, kullanım kriterlerinin incelenmesine ayrılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise örnek alan olan Yüksel Caddesi, Konur, Karanfil Sokak trafiğe kapalı bölgesi ve kent donatı ve mobilyaları çevre tasarımı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pedestrian areas are effective in reinforcing the communication of man with his environment, in utilizing his free times, and in social and cultural welding and integration. City plannings considering the easy strolling of people provide the protection, restoration and reconstruction of the environment. What makes the quality, vitality and color of the pedestrian areas are the city equipment and furniture. To develop the idea of pedestrian areas, experts and a conscious society is vital. The purpose of this thesis is to examine the pedestrian areas, which are important in city life, and to examine the city equipment and furniture that form these areas. In the first part, public and city sites that cover the pedestrian areas are studied. In the second part, the purpose, the characteristics and the design criterias of the pedestrian areas are examined. The third part is for the examination of the design, production, installation and manipulation of the city equipment and furniture in pedestrian areas. In the forth and the last part, sample pedestrian areas, Yüksel Caddesi,Konur and Karanfil Sokak, are examined in the view of city equipment and furniture.