Mersin ve yakın çevresinde halk inançları ve halk hekimliği
Folk beliefs and folk medicine in Mersin and their surroundings
- Tez No: 100395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET MERSİN VE YAKIN ÇEVRESİNDE HALK İNANÇLARI VE HALK HEKİMLİĞİ Halk inançları, toplumun genel olarak kabul ettiği din dışında halk arasında yaygın olarak yaşatılan, değer verilen ve nesiller arası etkileşim içerisinde sonraki nesle aktarılan inanışlardır. Halk inançları, değişmez kurum ve kuralları, tapınma biçimleri olan din değildir, ancak dinle yakın ilişki içerisinde ve birçok dinî pratiği içeren inançlardır. Çünkü, tarihî bir derinlik içerisinden gelen bu inançlar, milletin değişik zaman ve mekanlarda benimsediği dinlerden ve pratiklerden de izler taşır. Yani, daha önceki devirlerde sahip olunan inançlar, sonraki devirlerde benimsenen din ile etkileşirken, dinden ayrı, fakat onun yanında bir inanç sistemi olarak yeni anlam ve değerler kazanarak varlığım sürdürür. İnsan hayatında doğum, evlenme ve ölüm gibi çeşitli dönemler vardır; ki bunlara“geçiş dönemleri”adı verilir. Bu dönemlerin her birinde insan, çeşitli inanç ve uygulamalarla geçiş yapacağı döneme hazırlanır. İnsanın sağlık durumunda muhtemel aksaklıklar giderilmeye veya önlenmeye çalışılır. Merkez köyler ve bu köylerin yakın çevresinde, geçiş dönemleriyle ilgili çeşitli inanç ve pratikler vardır. Doğum öncesinden doğuma ve doğum sonrasına, evlenmeye ve ölüme dair çeşitli inançlarla birtakım pratikler uygulanır. Bu inanç ve pratiklerin ve bunlarla yalan ilgisi olan halk tıbbı uygulamalarının ana amacı, insanın doğumdan ölüme kadar bütün dönemlerinde, sağlıklı ve huzurlu yaşaması, ölüm ve sonrasında da mutluğa erişmesidir. Mersin ve çevresinde hayatın her safhasıyla ilgili inanç ve uygulamalarda eski Türk kültürü ve İslâmî kültür iç içe geçmiş şekilde yaşamaktadır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile birlikte modernleşme olarak değerlendirdiğimiz Batı kültürü etkisi de görülmektedir. Ancak, sınırlan merkez köyler ve bu köylerin yalan çevresi olarak çizilen bölgede şüphesiz hâkim olan kültür, Türk-İslâm kültürüdür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FOLK BELIEFS AND FOLK MEDICINE İN MERSİN AND THEIR SURROUNDINGS Folk beliefs are the faiths which are kept alive common among public, except religion which society had accepted generally, appreciated and transfered to next generation by interaction one generation to other. Public beliefs aren't religion but not except of religion. Because, these beliefs which continuous through a historical depth, convey trace from religions and practicals that people adopted different times and places. Namely, while beliefs that had got previous periods getting influnce with later periods except religion, but by its side as a belief system, continuous its existence getting new senses and values. There are different periods in human's life like birth, wedding and death; that they are called as periods of trasition. Person, for each all these periods, gets ready to period which will transit with different beliefs and practices. Probable troubles in human's health condition are tried to remove or to prevent. In Mersin and their surroundings, there are different beliefs and practicals about both transition periods and daily lives. About from former birth to birth and about after birth, about wedding and about death, some practicals with different beliefs are carried out. Main purpose, person's by carrying out these beliefs practicals and folk medicine connected with these beliefs and practicals, are to defend himself for badnesses all periods from birth to death, to live healthy and in peace, to reach the happiness on his death and after. In Mersin and surroundings, ancient Turk culture and islamic culture continue one within the other on carrying out and beliefs about life's all period. However, by developing technology Western culture, we can appraise as modernization, is noticed too. But certainly Turc-İslamic culture is dominating culture in this area.