İMKB'de sermaye artırımı yapan şirketlerin uzun dönemli performanslarının incelenmesi
Analysing long-run stock performance of fitms issuing seasoned equity offerings in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 100397
  2. Yazar: MAHMUT EREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
11 ÖZET Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde son zamanlarda gerçekleştirilen çeşitli ampirik çalışmalar, dönemsel olarak hisse senedi ihraçlarında bulunan firmaların uzun dönemde kötü hisse senedi performansı gösterdiklerini bulmuşlardır. Bu çalışmanın amacı da, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB)'nda dönemsel hisse senedi ihracında bulunan firmaların uzun dönemli senet performanslarının analiz edilmesidir. Böylece, dönemsel senet ihracı sonrası uzun dönemli performans çalışmaları genişletilerek yeni bir piyasaya daha uygulanmış olmaktadır. Bu çalışmada, IMKB'de 1991-1996 yıllan arasında yapılan 663 adet sermaye artırımı sonrası firmaların uzun dönemli senet performansları ampirik olarak incelenmektedir. Genel sonuç olarak, İMKB'de sermaye artırımları sonrası uzun dönemli senet fiyat performansının, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerdeki sermaye artırımları sonrası uzun dönem düşük senet fiyat performansı bulgularıyla paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Türkiye'de dönemsel olan yeni senet ihracı diğer ülkelere göre çok farklı şekillerde yapılabildiğinden analiz, İMKB'de sermaye ihraçlarım çeşitli kategorilere ayırarak gerçekleştirilmiştir. Elde ettiğimiz spesifik sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: 1. Bedelli ve bedelsiz senet ihraç eden firmalar üç yıla kadar piyasa karşısında düşük performans göstermektedir, fakat bedelsiz ihraç yapan firmaların performansları bedelli senet ihracı yapan firmalara göre istatiksel olarak daha iyidir. 2. Uzun dönem düşük performans fınansal olan ve olmayan firmalar için de söz konusudur.Ill 3. Yalnızca bir sermaye artırımında bulunan firmaların ortalama performansı, iki veya daha fazla sermaye artırımı yapan firmaların ortalama performansından daha kötüdür. 4. Hisse senetlerinin ihraç sırasmda yanlış fiyatlaması söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Several recent empirical studies have documented the poor stock performance of firms conducting seasoned equity offerings (SEOs) in the United states and other countries. The aim of this study is also to analyze the long-run stock performance of seasoned equity issuers on the Istanbul Stock Exchange (ISE). Hence, the research in the long-run stock performance after seasoned equity offerings is extended to a new market. In this study, the long-run stock performance of firms after 663 SEOs, conducted between 1991-1996 in ISE is empirically analyzed. As a general result, the findings in the long-run performance after an SEO in ISE are in parallel with the findings in the long-run performance after an SEO in other markets, especially in the USA. Since the SEO issuance process in Turkey is very different from other countries, the SEOs are categorized into some subcategories to be analyzed. Specific results we have found in the analysis are as follows: 1. Firms issuing right issues and bonus issues under-perform the market in three years after issuance, but the performance of firms issuing bonus issues is statistically better than the performance of firms issuing right issues. 2. Both financial and non-financial firms under-perform in the long-run. 3. The average performance of firms, w hich is sued o nly o ne S EO, is worse than the average performance of the firms, which issued two or more SEOs. 4. Mispricing of stocks after SEOs would be possible.