Coğrafya öğretmen adaylarının proje hazırlama sürecine yönelik görüşleri
Geography teacher candidates' opinions on the project preparation process
  1. Tez No: 1003979
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, coğrafya öğretmen adaylarının proje hazırlama sürecindeki deneyimlerini ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntemlerden odak grup görüşmesi tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler, toplam 6 katılımcıyla gerçekleştirilmiş olup, adayların proje hazırlama sürecindeki deneyimleri, karşılaştıkları zorluklar ve elde ettikleri kazanımlar ele alınmıştır. Bulgular, adayların çoğunun proje hazırlama süreciyle üniversite eğitimi sırasında tanıştığını göstermektedir. Bu süreçte adaylar, proje yazma teknikleri, bilimsel üslup ve sistemli düşünme becerilerinde deneyim kazanmışlardır. Katılımcılar, akademik yazma, araştırma sürecine hâkimiyet, grup çalışmasına dayalı sorumluluk ve mesleki deneyim gibi kazanımlar elde ettiklerini ifade etmiş ve sağlanan danışmanlık ile atölyelerden memnuniyet duymalarına rağmen, farklı proje türleri hakkında daha kapsamlı bilgi talep etmişlerdir. Sonuç olarak, proje hazırlama süreci, öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerinin gelişimine katkı sağlayan disiplinli ve sistemli bir öğrenme deneyimi olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, proje hazırlama eğitiminde çeşitliliğin artırılmasını ve adayların farklı proje türlerine yönlendirilerek deneyim paylaşımının sağlanmasını önermektedir. Ayrıca, araştırma, coğrafya ve diğer branşlardaki öğretmen adayları için yol gösterici ve farklı bakış açıları kazandırıcı bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine geography teacher candidates' experiences and the challenges they face during the project preparation process. A focus group interview technique, a qualitative method, was used in the study. The interviews were conducted with a total of six participants, and the candidates' experiences during the project preparation process, the challenges they encountered, and the gains they achieved were discussed. The findings indicate that most of the candidates were introduced to the project preparation process during their university education. During this process, the candidates gained experience in project writing techniques, scientific style, and systematic thinking skills. Participants expressed that they gained gains such as academic writing, mastery of the research process, group-based responsibility, and professional experience. Although they were satisfied with the consultancy and workshops provided, they requested more comprehensive information about different project types. In conclusion, the project preparation process is considered a disciplined and systematic learning experience that contributes to the development of teacher candidates' professional competencies. The study recommends increasing the diversity in project preparation training and encouraging the sharing of experiences by directing candidates to different project types. In addition, the research is a resource that provides guidance and different perspectives for prospective teachers in geography and other branches.