Havalimanlarında risk faktörleri ve yönetimi; Gökçeada Havalimanı örneği
Risk factors and management in airports; The case of Gökçeada Airport
- Tez No: 1003980
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP KORKUT SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Ulaşım, Sivil Havacılık, Accidents, Transportation, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektörü, dinamik yapısı ve karmaşık operasyonlarının beraberinde çeşitli iş sağlığı ve güvenliği risklerini barındırmaktadır. Bu çalışma, havalimanları için kritik öneme sahip iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki tehlikeler ve risk etmenlerini Gökçeada Havalimanı özelinde detaylı bir uygulama ile ele almaktadır. Çalışmada havalimanı çalışma ortamlarında tehlikeler ve karşılaşılan risk etmenleri kapsamlı bir şekilde belirlenmiş ve söz konusu riskleri ortadan kaldırılması ya da kabul edilebilir seviyelerde tutulabilmesi ve bu sayede çalışanların güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılmasını sağlayabilecek önleyici tedbirler önerilmiştir. Gökçeada Havalimanı'nın apron, elektrik, makine, ARFF, hava trafik kontrol, ofis ve terminal elektronik birimlerinin çalışma ortamları detaylıca incelenerek, bu birimlerde çalışan personelin maruz kaldığı tehlikeler ve riskler saptanmış ve çalışanların çalışma ortamları ve koşulları göz önünde bulundurularak sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, havalimanları gibi yüksek risk profiline sahip iş ortamlarında proaktif İSG stratejilerinin uygulanmasının hayati bir zorunluluk olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, Gökçeada Havalimanı örneğiyle havacılık sektöründeki İSG uygulamalarının geliştirilmesi için referans ve gelecekteki araştırmalara kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aviation sector with its dynamic structure and complex operations entails various occupational health and safety risks. This study addresses the hazards and risk factors within the scope of OHS which are of critical importance for airports through a detailed implementation conducted specifically at Gökçeada Airport. In the study, hazards and risk factors encountered in airport working environments were comprehensively identified and preventive measures were proposed to eliminate these risks or reduce them to acceptable levels thereby maximizing employee safety. The working environments of Gökçeada Airport's apron, electrical, mechanical, ARFF, air traffic control, office and terminal electronics units were examined in detail. The hazards and risks to which personnel working in these units are exposed were identified and classified by considering their working conditions and environments. The findings demonstrated that implementing proactive OHS strategies is a vital necessity in high-risk workplaces such as airports. In conclusion, the results obtained from this study provide a valuable reference for improving OHS practices in the aviation sector through the example of Gökçeada Airport and serve as a resource for future research.