Sadrazam Şehid Ali Paşa ve devri
Grand Vizier Martyr Ali Pasha and his time
- Tez No: 1004012
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA EFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
XVIII. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde Batı tarzı modernleşme ile geleneksel yapıya dönüş arasındaki mücadelenin yaşandığı bir dönemdir. Şehid Ali Paşa, geleneksel başarılara dönüşün ve otoritenin yeniden inşa sürecinin son temsilcisi kabul edilebilir. Osmanlılar II. Viyana Kuşatması sonrasında Avrupa'da Habsburg İmparatorluğu karşısında artık üstünlüklerini kaybetmişler ve bilhassa Karlofça Antlaşması sonrasında verdikleri büyük toprak kayıpları nedeniyle kendilerini yeniden tanımlamışlardır. Bu tanımlama süreci ise güçlü padişahlardan ziyade sadrazamlar ve saray bürokrasisi eksenli gerçekleşmiştir. Sultan III. Ahmed devrinde görev yapan büyük sadrazamlar bu yüzyılın en önemli aktörleri olup tezimizin konusunu teşkil eden Şehid Ali Paşa da bu isimlerden birisidir. Şehid Ali Paşa, iç siyasette gerçekleştirdiği ekonomik ve idari reformlar, 1715 yılında Venedik karşısında elde ettiği önemli başarı ve Mora yarımadasını fethi ve Habsburg İmparatorluğu'na meydan okuyan son sadrazamdır. Ali Paşa aynı zamanda Osmanlı sosyal hayatı içerisinde önemli bir yere sahip olan Bayrami Melamiliğine mensup olup, kitap tutkunu bir entelektüeldir. Sultan III. Ahmed'in damadı olan Ali Paşa'nın şairleri, edebiyatçıları ve tarihçileri desteklemesi, çok sayıda kütüphane kurması ve devrine göre oldukça fazla kitap temin etmesi onun sadece siyasi bir kişilik değil, aynı zamanda kültür adamı kimliğinin de bir sonucudur. Ali Paşa, XVIII. yüzyılın önemli siması, sadrazamı, mutasavvıfı ve kitapseveridir.
Özet (Çeviri)
Eighteenth-century Ottoman history was marked by a struggle between Western-style modernization and a return to traditional structures. Şehid Ali Pasha can be regarded as the last representative of the effort to revive traditional achievements and to reestablish authority. Following the Second Siege of Vienna, the Ottomans lost their superiority in Europe vis-à-vis the Habsburg Empire, and especially after the Treaty of Karlowitz, they were compelled to redefine themselves due to substantial territorial losses. This process of redefinition was carried out not so much by powerful sultans as by grand viziers and the palace bureaucracy. The grand viziers who served during the reign of Sultan Ahmed III were among the most significant actors of this century, and Şehid Ali Pasha, the subject of this thesis, was one of them. Şehid Ali Pasha was the last grand vizier to challenge the Habsburg Empire, distinguished by the economic and administrative reforms he implemented in domestic politics, his major success against Venice in 1715, and the conquest of the Morea Peninsula. Ali Pasha was also a member of the Bayrami-Melami order, which held an important place in Ottoman social life, and he was an intellectual with a deep passion for books. As the son-in-law of Sultan Ahmed III, Ali Pasha's patronage of poets, men of letters, and historians, his establishment of numerous libraries, and his acquisition of a remarkable number of books for his time demonstrate that he was not merely a political figure but also a cultural one. Ali Pasha stands out as one of the most important figures of the eighteenth century—as a grand vizier, a Sufi, and a bibliophile.