Health belief model and intentions of condom use: An integration of theory of planned behavior
Sağlık inanç modeli ve kondom kullanım niyetleri: Planlı davranış teorisinin entegrasyonu
- Tez No: 1004011
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Prezervatifler, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (CYBE) ve istenmeyen gebeliklerden korunmanın en etkili ve en basit yollarından biri olmaya devam etmektedir. Önceki araştırmalardan elde edilen bulgulardan yola çıkan bu tez, Sağlık İnanç Modeli (HBM) ve Planlanmış Davranış Teorisi (TPB)'ni entegre ederek Kenyalı üniversite öğrencilerinin prezervatif kullanım niyetlerinin belirleyici faktörlerini incelemiştir. Tez ayrıca, dindarlığın HBM ve TPB yapıları ile prezervatif kullanım niyetleri arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini de araştırmıştır. 1009 öğrenciden anket yoluyla yanıtlar toplanmış ve R'de Yapısal Denklem Modellemesi (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, algılanan ciddiyet, algılanan faydalar, öznel normlar, algılanan davranışsal kontrol ve tutumların prezervatif kullanım niyetlerinin belirleyici faktörleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tutumlar önemli bir aracı değişken olarak da ortaya çıkmıştır. Prezervatif kullanım niyetlerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Dahası, dindarlık varsayılan ilişkilerin hiçbirini anlamlı şekilde etkilememiştir. Bu bulgular, üniversite öğrencileri arasında prezervatif kullanım niyetini artırmak için algılanan engellerin azaltılmasını, öz yeterliliğin ve algılanan kontrolün artırılmasını ve akran etkisinin hedeflenmesini önermektedir. Bu tez, müdahale programlarının prezervatif kullanımına yönelik olumlu tutumları ele alması ve faydaları hakkında iletişim kurması gerektiğini öne sürmektedir. Son olarak, gelecekteki araştırmalar tutumların aracı rolünü incelemeli ve dindarlık ile cinsel sağlık davranışları arasındaki ilişkiyi etkileyebilecek kültürel değişkenleri araştırmalıdır.
Özet (Çeviri)
Condoms remain among the most effective and simplest means to avoid sexually transmitted diseases (STIs) and unwanted pregnancies. Guided by findings from previous research, this dissertation examined the salient predictors of condom use intentions among Kenyan university students by integrating the Health Belief Model (HBM) and the Theory of Planned Behavior (TPB). The dissertation also explored whether religiosity moderates the relationships between HBM and TPB constructs and condom use intentions. Responses were collected from 1,009 students using a questionnaire and analyzed using Structural Equation Modeling (SEM) in R. Results indicated that perceived severity, perceived benefits, subjective norms, perceived behavioral control, and attitudes served as predictors of condom use intentions. In addition, attitudes also emerged as a significant mediating variable. No significant gender differences were observed in condom use intentions. Furthermore, religiosity did not significantly moderate any of the hypothesized relationships. These findings recommend reducing perceived barriers, enhancing self-efficacy and perceived control, and targeting peer influence to enhance condom use intentions among university students. This dissertation suggests that intervention programs must address positive attitudes toward condom use and communicating about their benefits. Lastly, future research should explore the mediating role of attitudes and investigate cultural variables that may affect the relationship between religiosity and sexual health behaviors.