Mirza Makhdum between two worlds: A safavid sadr in The Ottoman worlds and his refutation of the Qizilbash beliefs
İki dünya arasındaki Mirza Makhdum: Osmanlı dünyasında Safavili bir sadrazam ve Kızılbaş inançlarına eleştirisi
- Tez No: 605225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ATÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, on altıncı yüzyılda Safevî topraklarından Osmanlı İmparatorluğu'na gelen Mīrzā Makhdūm'un kimlik krizini ve Kızılbaşlar üzerine yazdığı Al-Nawākiḍ li-Bunyān al-Rawāfiḍ eserini anlamayı amaçlamaktadır. Bu eser, Mīrzā Makhdūm'un yıllarca birlikte yaşadığı Kızılbaşlara olan eleştirileri içermektedir. Mīrzā Makhdūm Safavilerde yüksek rütbeli bir bürokrattı, ancak Osmanlılara sığındıktan sonra Diyarbakır, Trablus-şam ve Haremeyn'de geçen bir kadılık kariyerine başladı. Bu tez, Sünni-Şii çatışmasını orada yaşayan bir alimin gözüyle incelemeye çalışıyor ve İran'dan gelen bir alimin nasıl bu kadar yüksek rütbelere ulaştığını anlamaya çalışıyor. Bu çalışma bize on altıncı yüzyılda Safevî politikasını, Osmanlı ilmiye sınıfındaki bürokrasiyi ve Osmanlı bürokratlarının Safevî alimlerle ilgili tutumunu kavrama konusunda heyecan verici bir fırsat sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the identity crisis of Mīrzā Makhdūm who traveled to the Ottoman Empire from the Safavid lands in the late sixteenth century and his work on the Qizilbash titled Al-Nawākiḍ li-Bunyān al-Rawāfiḍ. This book contains refutation of the Qizilbash beliefs. Mīrzā Makhdūm was a high-ranking bureaucrat in the Safavid State, but after taking refuge in the Ottoman Empire, he began a career as a judge in Diyarbakir, Tripoli and Haramayn. This thesis investigates the Sunni-Shia conflict through the eyes of a scholar and tries to understand how a scholar from Iran has reached high ranks in the Ottoman Empire. This study provides an exciting opportunity to understand the Safavid policy in the sixteenth century, the bureaucracy in the ilmiye class and the attitude of the Ottoman bureaucrats towards the Safavid scholars.