Resim sanatında Kurtuluş Savaşı: Ali Cemal Ben'im, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, İbrahim Balaban, Mehmet Başbuğ ve Aydın Ayan
The War of Independence in painting: Ali Cemal Ben'im, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, İbrahim Balaban, Mehmet Başbuğ, and Aydın Ayan
  1. Tez No: 1004054
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Savaş, insanlık tarihi boyunca sürekli değişerek varlığını sürdüren karmaşık bir olgudur. İlk topluluklar, yiyecek bulma ve topraklarını kontrolleri altında tutma amacıyla sürekli çatışmışlardır ancak bu çatışmaların savaşa evrilmesi daha doğrusu günümüzün savaş tanımı kapsamında değerlendirilmesi için binlerce yıl geçmesi gerekmiştir. Çünkü savaş basit kavgalar ya da şiddet içeren anlık çatışmalardan farklıdır. Savaş topluluklar, devletler ya da örgütlü gruplar arasında siyasal, ekonomik, dini ya da ideolojik bir amaç uğruna“planlı ve organize”bir biçimde yürütülen ve genellikle“ölümcül şiddet içeren”çatışmalardır. Arkeolojik bulgular, bu kapsamdaki çatışmaların izlerinin MÖ 13.000'lerde ortaya çıktığını göstermektedir. Yerleşik yaşama geçişle birlikte örgütlü ve planlı savaşlar MÖ 7000'lerde görülmeye başlamıştır. Bu kapsamda İspanya'nın Levant bölgesinin Val del Charco del Agua Amarga mağarasındaki okçu figürleri, Mezolitik döneme tarihlenen ilk savaş resimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Savaşın niteliği ve ona yüklenen anlamlar insanlık tarihi boyunca büyük değişimler göstermiştir. Tezimizde bu dönüşümün savaş temsillerine nasıl yansıdığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Tarihöncesi toplumlarda küçük ölçekli çatışmalar, kaya resimlerinde avcı-savaşçı birlikleri olarak görülürken; devletleşmeyle birlikte savaş, Narmer Paleti ve Ur Standardı gibi anıtsal zafer anlatılarının merkezine yerleştiği görülmektedir. Tezimizde nitel araştırma yöntemi kullanılmış, konu ile ilgili kaynaklar incelenmiş ve betimsel analiz yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde savaşın tanımı, kökeni ve türleri incelenmiş; savaşın dünya ve Türk resim sanatındaki yansımaları ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde savaşın toplumsal hafızada bıraktığı izler takip edilerek Kurtuluş Savaşı'nın Türk resim sanatındaki yeri üzerinde durulmuş ve Kurtuluş Savaşı üzerine resim yapan sanatçılar incelenmiştir. Son bölümde çalışmamızın merkezini oluşturan Kurtuluş Savaşı konulu eser üreten altı sanatçının; hayatları, sanat anlayışları incelenmiş ve ürettikleri tablolarda savaş olgusunu nasıl gördükleri, bu olguyu resim sanatına nasıl yansıttıkları, savaşı ve sonuçlarını nasıl yorumladıkları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
War is a complex phenomenon that has persisted throughout human history, constantly evolving. Early communities were constantly in conflict in order to find food and maintain control over their land, but it took thousands of years for these conflicts to evolve into war, or rather, to be evaluated within the scope of today's definition of war. This is because war is different from simple fights or momentary violent clashes. War is a“planned and organized”conflict between communities, states, or organized groups for political, economic, religious, or ideological purposes, and usually involves“lethal violence.”Archaeological findings show that traces of such conflicts date back to around 13,000 BC. With the transition to settled life, organized and planned wars began to appear around 7000 BCE. In this context, the archer figures in the Val del Charco del Agua Amarga cave in the Levant region of Spain are considered one of the earliest depictions of war, dating back to the Mesolithic period. The nature of war and the meanings attributed to it have undergone significant changes throughout human history. Our study attempts to reveal how this transformation is reflected in representations of war. In prehistoric societies, small-scale conflicts are depicted in rock paintings as hunter-warrior groups, while with the emergence of states, war became central to monumental narratives of victory, such as the Narmer Palette and the Ur Standard. Qualitative research methods were used in our thesis, relevant sources were examined, and descriptive analysis was performed. The first section of our three-part study examines the definition, origins, and types of war, attempting to reveal its reflections in world and Turkish painting. The second section traces the traces left by war in social memory, focusing on the place of the War of Independence in Turkish painting and identifying artists who painted the War of Independence. The final section focuses on artists who produced works on the theme of the War of Independence, attempting to explain how they perceived the phenomenon of war, how they reflected this phenomenon in their paintings, and how they interpreted the war and its consequences.