Türk resim sanatında Çanakkale Savaşları
Gallipoli War in Turkish painting
- Tez No: 298039
- Danışmanlar: DOÇ. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
19 Şubat 1915 ile 9 Ocak 1916 tarihleri arasında yaşanan Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları, Birinci Dünya Savaşı'nın önemli cephelerinden biridir. Çanakkale, bu cephede savaşmış milletler tarafından derin bir saygıyla anılmaktadır. Ulusal tarihimizde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşları, resim sanatımızda pek çok ressama esin kaynağı olmuştur.Çanakkale Savaşları konu alan ilk ressamlar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde görevlendirilen, Mehmet Ali Laga ve Hayri Çizel'dir. Konuyla ilgili resim çalışmalarına, savaşın ardından, 1917'de kurulan Şişli Atölyesi'nde devam edilmiştir. Şişli Atölyesi'nde yapılan eserler, önce 1917'de Galatasaray Yurdu Sergisi'nde ardından Mayıs 1918 tarihinde Viyana Üniversitesi Salonlarında sergilenir. 21 sanatçının yer aldığı Viyana Sergisi'nde 142 parça eser yer alır. Sergide savaşı konu edinen 48 yapıttan 17 tanesi Çanakkale Savaşları'nı konu almaktadır. Müttefik ülkelerden gelecek savaş yardımlarını arttırmak amacıyla bir propaganda faaliyeti olarak hazırlanan Viyana Sergi'nin sorumlusu ve propaganda faaliyetinin yürütücülerinden Celal Esad Arseven, serginin Viyana'dan sonra Berlin'de açılmasını planlamıştır ancak Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesi nedeniyle Berlin sergisi iptal edilir.Cumhuriyet'in ilk yıllarında ressamlar, Kurtuluş Savaşı'nı ve milli mücadeleyi resmetmeyi tercih ederler. 1950'li yıllardan itibaren azalan Çanakkale Savaşları konulu resim çalışmaları, savaşın 100. Yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde, tekrar önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Gallipoli front is(between February 19, 1915 to January 9, 1916) one of the major facades of the First World War. This is a deeply revered by the nations who fought at the Gallipoli front. The Gallipoli Front, have an important place in our national history, and also many painters.has inspired.The first examples of paintings on the Gallipoli War, are belongs to Mehmet Ali Laga and Hayri Çizel who assigned to the front during the war. The war paintings which produced in Sisli Studio, are also included in the Gallipoli War paintings. These works are exhibited on the University of Vienna in May 1918 Exhibition Halls. In the exhibition, 21 artists takes place. 142 paintings exhibited. 48 of these works is questioned on the war. Among the 142 works on display in the Vienna Exhibition, 17 works has the theme of the Gallipoli Campaign. One of the creatures of the exhibition and propaganda activity, Celal Esad Arseven, has planned to open exhibition in Berlin after the Vienna. However, the end of World War I because of corruption and political relations between countries abroad, the second exhibition will be canceled.Our painters, prefer to paint the War of Independence and the national struggle (1919-1923) the early years of the Turkey Republic. Studies on the Gallipoli Front has been declining since 1950 but Gallipoli front paintings has become important again in these days that we are approaching the anniversary.