Beyaz Kartal'ın dönüşü: III. Polonya Cumhuriyeti'nin dış politika hamleleri (1990-2023)
The return of The White Eagle: Foreign policy moves of the Third Polish Republic (1990-2023)
- Tez No: 1004068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Polonya, jeopolitik gerçekler gereğince, Batılı ve Doğulu güçler arasında sıkışmış bir konumdadır. Bu nedenle Soğuk Savaşın sonunda yeni bir Avrupa düzeni kurulurken, bu düzene katılımı en çok savunan aktörlerden biri Polonya olmuştur. Varşova yönetimi, öncelikle NATO üyeliği üzerinden Atlantikçi bir çizgiye geçerek Rusya'ya karşı güvenliğini garantiye almayı; ardından Avrupa Birliği (AB) üyesi olarak Avrupa normlarını ve refah seviyesini yakalamayı hedeflemiştir. Buna paralel olarak, yakın ilişki içinde olduğu Avrupa'ya karşı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) desteğini de sağlamak suretiyle kendi denge politikasını oluşturma gayretine girişmiştir. Öte yandan“Bölgesel Liderlik”söylemini öne çıkaran Polonya, bu bağlamda Üç Deniz Girişimi ve Vişegrad Grubu içerisinde etkin rol oynamaktadır. Holistik tek vaka analizi deseninin kullanıldığı bu araştırmada; Polonya'nın NATO ve AB entegrasyon süreçleri, ABD, Rusya, Çin ve Türkiye ile ikili ilişkileri ve bölgesel liderlik arayışının somut araçları olan Vişegrad Grubu (V4) ile Üç Deniz Girişimi (ÜDG) incelenmiştir. Çalışma, Polonya'nın kendisini tarihsel olarak“Batı'nın Doğu'daki Son Kalesi”şeklinde tanımladığını; bu kimliğin Rusya'yı ontolojik bir tehdit, Batı'yı ise medeniyetin evi olarak kodladığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulara göre, Polonya dış politikasında Realist araçlarla sağlanan güvenlik (ABD/NATO) ve Liberal araçlarla sağlanan entegrasyon (AB), birbirine zıt politikalar değil; aksine bu tarihsel kimliği koruma ve yeniden üretme amacına hizmet eden birbirini tamamlayıcı unsurlardır.
Özet (Çeviri)
Poland, compelled by geopolitical realities, is situated between Western and Eastern powers. Consequently, as a new European order was being established at the end of the Cold War, Poland emerged as one of the strongest proponents of joining this system. The Warsaw administration primarily sought to guarantee its security against Russia by adopting an Atlanticist stance through NATO membership, and subsequently aimed to achieve European norms and prosperity as a member of the European Union (EU). Parallel to this, Poland endeavored to create a balance policy by securing support from the United States (US) while maintaining close ties with Europe. Furthermore, emphasizing the rhetoric of“Regional Leadership”, Poland plays an active role in the Three Seas Initiative and the Visegrad Group. Using a holistic single-case study design, this research examines Poland's integration processes into NATO and the EU, its bilateral relations with the USA, Russia, China, and Türkiye, and the tangible tools of its regional leadership pursuit, namely the Visegrad Group (V4) and the Three Seas Initiative (3SI). The study reveals that Poland historically defines itself as the“Eastern Bulwark of the West”; an identity that codes Russia as an ontological threat and the West as its civilizational home. The findings indicate that security provided by Realist means (USA/NATO) and integration provided by Liberal means (EU) are not contradictory policies, but rather complementary elements serving the ultimate goal of preserving and reproducing this historical identity.