Hicaz Demiryolu istasyonlarının şehir gelişmesindeki rolü: Amman İstasyonu örneği
The role of Hejaz Railroad stations in the developments of the cities: Amman Station example
  1. Tez No: 1004069
  2. Yazar: BETÜL KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Şam ile Medine arasında inşa edilen Hicaz Demiryolu hattı güzergâhındaki bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimi incelenmiştir. Eski hac güzergâhı üzerinde yapılması planlanan projenin inşasına 1900 yılında başlanmış ve tüm hattın açılışı 1 Eylül 1908 tarihinde gerçekleşmiştir. 1914 yılına kadar ticarî ve askerî amaçlarla çeşitli istasyonlar yapılmaya devam etmiştir. Hicaz demiryolu hattının inşa edilmesi, Amman'da imar ve umrân sürecini hızlandırmıştır. Demiryolunun bölgeye ulaşmasıyla birlikte, istasyon çevresindeki göçmen nüfusa ek olarak yolcu taşımacılığı ile yeni yerleşimler ortaya çıkmış; ticarî eşyaların bölgeye taşınması sayesinde imalathaneler kurulmuş ve Amman, XX. yüzyılda şehir statüsüne kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-economic development of the regions along the route of the Hejaz Railroad constructed between Damascus and Medina. Construction of the project, planned along the old pilgrimage route, began in 1900, and the entire line was opened on 1 September 1908. Various stations continued to be built for commercial and military purposes until 1914. The construction of the Hejaz Railroad accelerated the process of urbanisation and development in Amman. With the arrival of the railroad in the region, new settlements emerged around the stations, in addition to the migrant population, and factories were established thanks to the transport of commercial goods to the region. Amman achieved city status in the 20th century