İrfan Fethi Gemuhluoğlu'nun hayatında tasavvufun tezâhürleri
Mani̇festati̇ons of sufi̇sm in the li̇fe of Irfan Fethi Gemuhluoğlu
- Tez No: 1004087
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Biyografi, Religion, Biography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma Cumhuriyet tarihinin münevverler simalarından olan yazar ve mütefekkir İrfan Fethi Gemuhluoğlu'nun yazılarında, mektuplarında, ilişkilerinde ve hizmet anlayışında tasavvufî değerler ve kavramların izlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Gemuhluoğlu'nun tarihî ve toplumsal açıdan zor bir dönemde tasavvufu sevgi, ahlâk ve hizmet merkezli bir anlayışla nasıl hayata geçirdiği incelenmiştir. İrfan Fethi Gemuhluoğlu'nun hayatı incelendiğinde onun Türk düşünce dünyasında ve kültür hayatında derin izler bırakan, tasavvufî neşveye sahip bir şahsiyet olduğu görülmektedir. Yaşadığı dönemi ve sonrasını fikirleri, ilkeleri ve insan yetiştirmeye verdiği önemle etkileyen Gemuhluoğlu devlet yönetiminde, sanat, edebiyat ve kültür çevrelerinde etkili olmuş birçok ismin yetişmesinde belirleyici rol oynamıştır. Bu seviyede geniş bir tesiri haiz olan Gemuhluoğlu kendini öne çıkarmaktan özellikle kaçınmış; asıl önemli olanın hakikate ve millete hizmet olduğunu vurgulamıştır. Sahip olduğu maddi-manevi hasletleri paylaşmayı hayatının merkezine alan bu anlayış, onun tasavvufî şahsiyetinin en belirgin yönlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the traces of Sufi values and concepts in the life, thought, relationships, and understanding of service of Irfan Fethi Gemuhluoğlu, a writer and thinker who was one of the prominent intellectual figures of the Republican period. In this context, the study examines how Gemuhluoğlu put Sufism into practice during a historically and socially challenging period through an approach centered on the cultivation of individuals, moral values, and service. An examination of Irfan Fethi Gemuhluoğlu's life shows that he was a personality with a strong Sufi spirit who left deep marks on Turkish intellectual and cultural life. Through his ideas, principles, and the importance he attached to educating individuals, Gemuhluoğlu influenced both his own time and later generations. He played a decisive role in the formation of many influential figures in state administration as well as in artistic, literary, and cultural circles. Despite possessing such a wide-ranging influence, Gemuhluoğlu deliberately avoided self-promotion and emphasized that the essential aim was service to truth and to the nation. This approach, which placed the sharing of material and spiritual qualities at the center of his life, emerges as one of the most distinctive aspects of his Sufi character.