Kripto varlıkların anonim şirkete sermaye olarak getirilmesi
Crypto-assets as capital in a joint stock company
- Tez No: 1004088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle hukukun çeşitli alanlarında birtakım yenilikler meydana gelmektedir. Tez konumuz kapsamında açıklamak gerekir ise; anonim şirketlerde sermaye, ortakların şirketin kuruluş veya sermaye artırımı aşamasında şirkete getirmeyi taahhüt ettiği malvarlığı unsurlarının nakdi karşılığıdır. Malvarlığı unsuru ise şirketin sahip olduğu değerler olarak ifade edilebilir. Bununla birlikte kripto varlıklar, blokzinciri teknolojisine dayanılarak meydana gelen ve kullanılan yenilikçi dijital verilerdir. Ayrıca kripto varlıklar, bir malvarlığı değeri olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda bir malvarlığı değeri olan kripto varlıkların anonim şirkete sermaye olarak getirilmesi konusu ele alınmıştır. İlk bölümde; kripto varlık kavramı ve blokzinciri teknolojisi teknik açıdan ele alınmıştır. Kripto varlıkların kullanım amaçlarına göre sınıflandırmaya tâbi tutularak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye ve uluslararası düzenlemelere değinilmiştir. İkinci bölümde; anonim şirketlerde sermaye ve sermaye olarak getirilebilecek değerler, ayni sermaye kavramı ve bu sermaye türünün yeterliliğine ilişkin temel ilkeler incelenmiştir. Bununla birlikte kripto varlıkların para, eşya veya sermaye piyasası aracı nitelikleri incelenerek sermaye olarak anonim şirkete getirilip getirilmeyeceğinin değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; kripto varlıkların anonim şirkete sermaye olarak getirilmesi borcunun muacceliyeti ve ifası ile ifa borcunun yerine getirilmemesinin hukuki sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information technologies has led to significant innovations in various fields of law. Within the scope of this thesis, capital in joint stock companies is defined as the monetary equivalent of the assets that shareholders commit to contribute either at the time of incorporation or during a capital increase. These assets reflect the economic values attributed to the company. Crypto assets, on the other hand, are innovative digital data generated and operated through blockchain technology. Given their recognized asset value, crypto assets raise the question of whether they can be considered as in-kind capital contributions to joint stock companies. Accordingly, this study examines the possibility and legal implications of contributing crypto assets, which are regarded as having asset value, as capital in joint stock companies. In the first chapter, the concept of crypto assets and blockchain technology has been addressed from a technical perspective. An attempt has been made to evaluate crypto assets by subjecting them to classification according to their intended uses. In addition, Turkish and international regulations have been discussed. In the second chapter, capital in joint stock companies and the values that may be contributed as capital, the concept of in-kind capital, and the fundamental principles regarding the adequacy of this type of capital have been examined. Furthermore, the characteristics of crypto assets as money, goods, or capital market instruments have been analyzed in order to assess whether they may be contributed to a joint stock company as capital. In the third chapter, the maturity and performance of the obligation to contribute crypto assets as capital to a joint stock company, as well as the legal consequences of non-performance of this obligation, have been explained.