Protein decorated targeted polymeric nanomaterials for cancer diagnosis and therapy
Kanser tanı ve tedavisi için proteinle dekore edilmiş hedeflenmiş polimerik nanomateryaller
- Tez No: 1004105
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL, PROF. DR. AMITAV SANYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Uyarana duyarlı ve hedeflendirilmiş çok fonksiyonlu polimerik malzemeler, ilaç taşıma ve tanısal görüntüleme için önemli platformlar hâline gelmiştir. Bu tezde, teranostik uygulamalar için hassas biyokonjugasyon, kontrollü salım ve geliştirilmiş biyolojik performans sağlayan iyi tanımlanmış polimerik sistemler tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Tezin ilk bölümünde, amin grubu içeren PEG bazlı bir kopolimer DOTA şelatörleri ve bir floresan boya ile fonksiyonelleştirilmiş ve hedefli manyetik rezonans görüntüleme (MRG) amacıyla tiyollenmiş trastuzumab ile konjuge edilmiştir. MRG çalışmaları, derişime bağlı sinyal artışı ile sistemin hedefli kontrast ajanı potansiyelini göstermiştir. İkinci bölümde, özel bir zincir transfer ajanı kullanılarak sentezlenen maleimid uç gruplu polimerler, bölgeye özgü biyokonjugasyon için çok yönlü platformlar olarak değerlendirilmiştir. cRGD peptidi veya trastuzumab ile fonksiyonelleştirilen sistemler, yüksek biyouyumlulukla birlikte artmış hücresel internalizasyon sergilemiştir. Üçüncü bölümde, ısı-duyarlı metil–maleimid içeren kopolimerlerden nanogeller hazırlanmış; doksorubisin yüklü nanogeller cRGD fonksiyonelleştirilmesi sonrasında pH'a bağlı ilaç salımı ve meme kanseri hücrelerinde artmış sitotoksisite göstermiştir. Son bölümde ise β-siklodekstrin içeren, redoksa duyarlı polimerik nanopartiküller kurkumin taşınması için geliştirilmiş; disülfit bağları sayesinde glutatyon ile tetiklenen hücre içi salım ve kanser hücrelerine karşı seçici sitotoksisite elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stimuli-responsive, targeted, multifunctional polymeric materials have emerged as significant platforms for drug delivery and diagnostic imaging. In this thesis, well-defined polymeric systems providing precise bioconjugation, controlled release, and improved biological performance for theranostic applications were designed and synthesized. In the first part of the thesis, an amine-containing PEG-based copolymer was functionalized with DOTA chelators and a fluorescent dye, and conjugated with thiolated trastuzumab for targeted magnetic resonance imaging (MRI). MRI studies demonstrated the system's potential as a targeted contrast agent with concentration-dependent signal enhancement. In the second part, maleimide-terminated polymers synthesized with a custom chain-transfer agent were evaluated as versatile platforms for site-specific bioconjugation. Systems functionalized with cRGD peptide or trastuzumab exhibited increased cellular internalization along with high biocompatibility. In the third part, nanogels were prepared from thermo-responsive methyl-maleimide-containing copolymers; doxorubicin-loaded nanogels showed pH-dependent drug release and increased cytotoxicity in breast cancer cells following cRGD functionalization. In the final part, redox-responsive polymeric nanoparticles containing β-cyclodextrin were developed for curcumin delivery; glutathione-triggered intracellular release and selective cytotoxicity against cancer cells were achieved thanks to disulfide linkages.