The effects of p73-AXL axis on DNA damage response
DNA hasar yanıtı üzerinde p73-AXL ekseninin etkileri
- Tez No: 1004115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİ ALOTAİBİ, DR. TUÇE BATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
AXL, kemoterapi, radyoterapi ve tirozin kinaz inhibitörlerine karşı gelişen dirençle ilişkili olup tümörlerde ekspresyonu artan önemli bir reseptör tirozin kinazdır. Karaciğer, akciğer ve meme gibi majör kanser türlerinde ilaç direnci ile ilişkilendirilen AXL, fizyolojik koşullarda ise apoptotik hücrelerin fagositik hücreler tarafından uzaklaştırılmasında rol oynamaktadır. Ancak kanser hücrelerinde AXL ekspresyonunu düzenleyen moleküler mekanizmalar henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Kemoterapi, radyoterapi ve bazı kinaz inhibitörleri DNA hasarı oluşturarak etki gösterir. DNA hasar yanıtında önemli rol oynayan p53'ün kanserde sıklıkla mutasyona uğraması nedeniyle, bu fonksiyonun p53 ailesinin bir üyesi olan p73 tarafından üstlenebileceği düşünülmektedir. p73'ün hücre döngüsü kontrolü, apoptoz ve DNA onarım süreçlerinde görev aldığı bilinmektedir. Yapılan ön çalışmalarda, TAp73 izoformunun karaciğer kanseri hücrelerinde AXL geninin promotör bölgesine bağlandığı gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, p73 izoformlarının AXL ekspresyonu üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve DNA hasarı koşullarında farklı ajanlar kullanılarak p73–AXL ekseninin düzenlenmesi incelenmiştir. DNA hasarına yanıt olarak p73 ve AXL ekspresyonunun birlikte arttığı ve AXL'ın hücre yüzeyi ekspresyonunun tüm tedavi koşullarında yükseldiği saptanmıştır. AXL ekspresyonunun arttığı veya AXL'ın susturulduğu koşullarda DNA hasarına verilen hücresel yanıt analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, p73–AXL ekseninin özellikle DNA onarım sürecinde önemli bir role sahip olduğunu ve bleomisin tedavisi altında AXL yokluğunda DNA onarım kapasitesinin azaldığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, kanserde ilaç direnci mekanizmalarının anlaşılması ve hedefe yönelik yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından güçlü bir potansiyele sahip olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
AXL is an important receptor tyrosine kinase (RTK) whose expression is increased in tumors and is associated with resistance to chemotherapy, radiotherapy, and tyrosine kinase inhibitors. AXL contributes to drug resistance in major cancer types such as liver, lung, and breast cancer and plays a role in apoptotic cell clearance under physiological conditions. However, the molecular mechanisms regulating AXL expression in cancer cells remain poorly understood. Many anticancer therapies exert their effects by inducing DNA damage. Because the tumor suppressor p53 is frequently mutated in cancer, it is suggested that p73 may compensate for this function. p73 is known to regulate cell cycle control, apoptosis, and DNA damage repair processes. In preliminary studies, the TAp73 isoform was shown to bind to the promoter region of the AXL gene in liver cancer cells. In this thesis, the effects of different p73 isoforms on AXL expression were evaluated, and the regulation of the p73–AXL axis was investigated under DNA damage conditions using different agents. In response to DNA damage, p73 and AXL expression levels increased in a correlated manner, and elevated AXL cell surface expression was detected under all treatment conditions. Cellular responses to DNA damage were analyzed under conditions of increased AXL expression and AXL knockdown. The findings demonstrated that the p73–AXL axis plays a particularly important role in DNA repair, and that DNA repair capacity was reduced in AXL-deficient cells following bleomycin treatment. This study is considered to have strong potential for improving the understanding of drug resistance mechanisms in cancer and for the development of new targeted therapeutic strategies.