Ayrılma bireyleşme sorunları ile yakınlık korkusu arasındaki ilişkide otantikliğin aracı rolü
The mediating role of authenticity in the relationship between separation and individualization problems and fear of intimacy
- Tez No: 1004116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÜNDOĞAN SÜTÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; ayrılma-bireyleşme sorunları ile yakınlık korkusu arasındaki ilişkide otantikliğin aracı rolünü araştırmaktır. Çalışmaya 18–65 yaş aralığında toplam 295 kişi (221 kadın, 74 erkek) katılmıştır. Katılımcılara Ayrılma Bireyleşme Envanteri (ABE), Otantiklik Ölçeği Kısa Formu (OÖ-KF) ve Yakınlık Korkusu Ölçeği (YKÖ) uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, ayrılma-bireyleşme sorunları ile yakınlık korkusu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu; ayrılma-bireyleşme sorunları ile otantiklik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve otantiklik ile yakınlık korkusu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aracılık analizi sonuçları, ayrılma-bireyleşme sorunları ile yakınlık korkusu arasındaki ilişkide otantikliğin kısmi aracı role sahip olduğunu ve bu aracılık etkisinin özellikle otantikliğin yansızlık alt boyutu üzerinden belirginleştiğini ortaya koymuştur. Söz konusu bulguların hem literatür hem de klinik müdahaleler açısından önem taşıdığı düşünülmektedir. Araştırmanın sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of authenticity in the relationship between separation–individuation difficulties and fear of intimacy. The sample consisted of 295 participants (221 women, 74 men) between the ages of 18 and 65. Participants completed the Separation–Individuation Inventory (SII), the Authenticity Scale–Short Form (AS-SF), and the Fear of Intimacy Scale (FIS). The findings indicated a significant positive relationship between separation–individuation difficulties and fear of intimacy. In addition, separation–individuation difficulties were found to be negatively associated with authenticity, and authenticity was negatively associated with fear of intimacy. Mediation analysis revealed that authenticity had a partial mediating role, and that this mediating effect was particularly evident through the unbiased processing dimension of authenticity in the relationship between separation–individuation difficulties and fear of intimacy. The findings are considered to have significant implications for both the literature and clinical interventions. The results of the study were discussed within the context of the relevant literature, and recommendations for future research were provided.