Çelik özlü konveyör bant hurdalarının geri kazanımı ile pirolitik yağ eldesi
Recovery of steel cored conveyor belt waste and obtai̇ni̇ng pyrolyti̇c oi̇l
- Tez No: 1004130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kullanım ömrünü tamamlamış çelik özlü konveyör bant hurdalarının çevreye zarar vermeden geri kazanılmasına yönelik olarak piroliz yöntemi incelenmiştir. Endüstriyel tesislerde yaygın olarak kullanılan çelik özlü konveyör bantlar, hizmet sürelerinin sonunda önemli miktarda atık lastik oluşumuna neden olmakta ve bu atıklar uygun şekilde yönetilmediğinde ciddi çevresel riskler doğurmaktadır. Bu kapsamda, konveyör bant hurdalarından elde edilen kauçuk esaslı atıkların enerji ve malzeme geri kazanımı potansiyeli değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar, sabit yataklı bir piroliz reaktöründe inert atmosfer koşulları altında gerçekleştirilmiştir. Çeliğinden ayrıştırılmış konveyör bant lastiği hurdaları, 250–500 °C sıcaklık aralığında ve 60 dakika piroliz süresinde işleme tabi tutulmuştur. Piroliz sıcaklığının, katı (karbon siyahı), sıvı (pirolitik yağ) ve gaz ürün verimleri üzerindeki etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen ürünler kütlesel olarak değerlendirilmiş; pirolitik yağ için kalorifik değer, viskozite, yoğunluk, parlama noktası ve kükürt içeriği analizleri yapılmıştır. Karbon siyahı ürününde ise elementel analiz, kül tayini ve kükürt miktarı belirlenmiştir. Deney sonuçları, piroliz sıcaklığının artmasıyla birlikte karbon siyahı veriminin azaldığını, pirolitik yağ veriminin ise belirli bir sıcaklığa kadar arttığını göstermiştir. Maksimum pirolitik yağ verimi %51,1 ile 450 °C'de elde edilmiştir. Analiz sonuçları, pirolitik yağın enerji geri kazanımı açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, çelik özlü konveyör bant hurdalarının piroliz yoluyla geri kazanımının çevresel ve ekonomik açıdan uygulanabilir bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pyrolysis process was investigated as an environmentally sound recovery method for end-of-life steel-cord conveyor belt wastes. Steel-cord conveyor belts are widely used in industrial facilities and generate substantial amounts of rubber-based waste after the end of their service life. Improper management of these wastes poses serious environmental and economic challenges. Therefore, the potential of material and energy recovery from rubber residues obtained from steel-cord conveyor belts was evaluated. Experimental studies were conducted in a fixed-bed pyrolysis reactor under inert atmospheric conditions. Rubber wastes separated from steel components were subjected to pyrolysis at temperatures ranging from 250 to 500 °C with a constant residence time of 60 minutes. The effects of pyrolysis temperature on the yields of solid (carbon black), liquid (pyrolytic oil), and gaseous products were systematically examined. Product yields were determined on a mass basis. The pyrolytic oil was characterized in terms of calorific value, kinematic viscosity, density, flash point, and sulfur content, while the carbon black was analyzed for elemental composition, ash content, and sulfur concentration. The experimental results demonstrated that increasing the pyrolysis temperature led to a decrease in carbon black yield, whereas the yield of pyrolytic oil increased up to an optimum temperature. The maximum pyrolytic oil yield of 51.1% was obtained at 450 °C. Fuel property analyses indicated that the produced pyrolytic oil possesses a high energy potential and could be considered a valuable alternative energy resource. Overall, the findings confirm that pyrolysis is a technically feasible and environmentally sustainable method for the recovery of steel-cord conveyor belt wastes.