Güvenin iş performansına etkisinde bilgi paylaşımının aracılık, kişilik özelliklerinin düzenleyicilik rolü
The mediating role of knowledge sharing and the moderating role of personality traits in the effect of trust on job performance
  1. Tez No: 1004131
  2. Yazar: SERDAR ZİNCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Örgüt içerisinde güvene dayalı ilişkilerin geliştirilmesi ve bilginin etkin biçimde paylaşılması, çalışanların yüksek düzeyde iş performansı göstermesiyle sonuçlanır. Bu bağlamda örgütün üyeleri arasında tesis edilen güven ortamı, çalışanların bilgi paylaşımına yönelik motivasyonları üzerinde pozitif bir etki göstererek iş performansının artmasına katkıda bulunmaktadır. Çalışanların kişilik özellikleri ise güven algısını, bilgiyi paylaşma davranışlarını ve çalışanların işlerinde başarılı olma azmini etkileyebilecek bir kavramdır. Güvene dayalı ilişkilerin kurulabildiği, bilgi paylaşımının teşvik edildiği ve çalışanların bireysel farklılıklarının hesaba katıldığı örgütlerde, iş performansının daha istikrarlı hale geldiği savunulabilir. Bu çalışmanın temelinde organizasyonda güvenin iş performansını etkileyip etkilemediğinin belirlenmesi, bilgi paylaşımının güven-iş performansı etkileşimine aracılık edip etmediğinin belirlenmesi ve bu bağlamda çalışanların kişilik özelliklerinin güvenle iş performansı, güvenle bilgi paylaşımı ve bilgi paylaşımıyla iş performansı etkileşimlerindeki rolünün belirlenmesi amaçları yatmaktadır. Bu çalışmada ele alınan kavramlarla ilgili etkileşimler regresyon temelli bir analiz yöntemi olan ve Hayes tarafından ortaya konan Process Macro aracılığıyla analiz edilmiş ve elde edilen bulgulara göre değişkenler arası etkileşimler tartışılmıştır. Process Macro yönteminin avantajı, doğrudan etkilerin yanı sıra aracılık ve düzeni eyicilik etkileşimlerinde ortaya çıkan dolaylı etkilerin aynı model üzerinde incelenebilmesidir. Araştırmanın verileri Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren sağlık kuruluşları çalışanlarından çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplamda 503 sağlık kuruluşu çalışanından geri dönüş alınabilmiş ve elde edilen verilerle araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre organizasyonda güven, iş performansının artmasıyla sonuçlanmaktadır. Güvenin bilgiyi paylaşma eylemleri üzerinde pozitif etkisi bulunmaktadır. Çalışanların bilgiyi paylaşma eylemleri, iş performanslarına pozitif yönde katkı sağlamaktadır. Güvenin iş performansına etkisi, bilgi paylaşımı aracılığıyla gerçekleşmektedir. Araştırmanın bulgularına göre güvenin bilgi paylaşımına ve bilgi paylaşımının iş performansına etkisinde kişilik özellikleri düzenleyici bir etki göstermektedir. Çalışanların kişilik özellikleri, güven algıları, bilgi paylaşımı düzeyleri ve iş performansları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki göstermektedir. Bu çalışma, alan yazında birbiri üzerinde etkileşimi teorilerle ispatlanmış olan kavramların, aynı model üzerinde incelenmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of trust-based relationships within an organization and the ef- fective sharing of knowledge result in employees demonstrating high levels of job per- formance. In this context, the climate of trust established among organizational members has a positive effect on employees' motivation to share knowledge, thereby contributing to increased job performance. Employees' personality traits, however, is a concept that can influence perceptions of trust, knowledge-sharing behaviors and employees' determi- nation to succeed in their work. It can be argued that in organizations where trust-based relationships are established, knowledge sharing is encouraged and employees' individual differences are taken into account, job performance becomes more stable. The primary objectives of this research are to determine whether trust within an organization affects job performance, to determine whether knowledge sharing mediates the trust-job performance interaction and to identify the role of employees' personality traits in the interactions between trust-job performance, trust-knowledge sharing and knowledge sharing-job performance. The interactions related to the concepts addressed in this research were analyzed using Process Macro, a regression-based analysis method developed by Hayes and the interactions between variables were discussed based on the fındings. The advantage of the Process Macro approach is that it allows for the examination of both direct effects and indirect effects arising from mediating and moderating interactions within the same model. The data forthe research were collected from employees ofhealthcare institutions operating in Kahramanmaraş. A total of 503 employees of healthcare institutions re- sponded and the research has been conducted using the data obtained. According to the fındings of the research, the trust in the organization results in increased job performance. Trust has a positive eflfect on knowledge-sharing behaviors. Employees' knowledge-sharing behaviors contribute positively to their job performance. The eflfect of trust on job performance is mediated by knowledge sharing. According to the fındings of the research, personality traits exert a moderating effect on the interactions between trust and knowledge sharing, as well as on the relationship between knowledge sharing and job performance. Employees' perceptions of trust positively influence their motivation to share knowledge and their actual knowledge-sharing behaviors. Employ¬ees' personality traits have a signifıcant and positive effect on their perceptions of trust, levels of knowledge sharing and job performance. This study is important in terms of examining concepts whose interaction has been proven by theories in the literatüre on the same model.