Soya fasulyesinde (Glycine max l. merrill) kimyasal, organomineral ve organik gübre uygulamalarının verim ve verim unsurları ve kalite değerleri üzerine etkisi
The effect of chemical, organomineral and organic fertilizer applications on yield and yield components and quality values in soybean (Glycine max l. merrill)
  1. Tez No: 1004132
  2. Yazar: ZELİHA AYSABAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RAHMİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2024-2025 yıllarında Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada soya fasulyesinde (Glycine max (L.) Merrill) kimyasal, organik (solucan gübresi, sığır gübresi, gidya) ve organomineral (solucan gübresi+kimyasal gübre, sığır gübresi+kimasal gübre, gidya+kimyasal gübre) gübre uygulamalarının verim ve verim unsurları ve kalite değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 37° 35' 37.95“ enlem, 36° 48' 55.07”boylam kordinatlarında Gapsoy16 soya fasulyesi çeşidinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda gübre formları açısından bitki boyu, bakla eni, bin tane ağırlığı önemsiz bulunurken, yan dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, 1-2 tohumlu bakla sayısı, 3 ve daha fazla tohumlu bakla sayısı, bitkide tohum sayısı, baklada tohum sayısı, bakla boyu, tohum verimi, yağ oranı, protein verimi, yağ verimi önemli bulunmuştur. En yüksek tohum verimi (339.75 kg ha-1), protein verimi (136.62 kg ha-1), palmitik asit oranı (%11.5443), linoleik asit oranı (%53.0310) Sığır Gübresi (90 kg) + Kimyasal Gübre (4.98 N + 7.36 P2O5) uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek yağ verimi sırasıyla 61.60 kg ha-1 ile Gidya (70) + Kimyasal Gübre (4.98 N + 7.36 P2O5) uygulamasından ve 61.43 kg ha-1 ile Sığır Gübresi (90 kg) + Kimyasal Gübre (4.98 N + 7.36 P2O5) uygulamasından elde edilmiştir. Kahramanmaraş koşullarında soya fasulyesi tarımında en yüksek tohum verimi, protein verimi ve yağ verimi elde etmek için Sığır Gübresi (90 kg) + Kimyasal Gübre (4.98 N + 7.36 P2O5) uygulaması tavsiye edilebilir. Soya fasulyesinde yapılan bu çalışma sonucuna göre organomineral gübre uygulamaları tohum verimi ve kalite özelliklerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kahramanmaraş ecological conditions in 2024-2025. In the study, the effects of chemical, organic (vermicompost, cattle manure, gyttja) and organomineral (vermicompost + chemical fertilizer, cattle manure + chemical fertilizer, gyttja + chemical fertilizer) fertilizer applications on yield, yield components and quality values in soybean (Glycine max (L.) Merrill) were investigated. The research was carried out at 37° 35' 37.95“ latitude, 36° 48' 55.07”longitude coordinates on Gapsoy16 soybean variety according to a randomized complete block design with 3 replications. As a result of the study, plant height, pod width, thousand grain weight were found to be insignificant in terms of fertilizer forms, while the number of lateral branches, first pod height, number of pods per plant, number of pods with 1-2 seeds, number of pods with 3 and more seeds, number of seeds per plant, number of seeds per pod, pod length, seed yield, oil content, protein yield, oil yield were found to be important. The highest seed yield (339.75 kg ha-1), protein yield (136.62 kg ha-1), palmitic acid content (11.5443%), linoleic acid content (53.0310%) were obtained from Cattle Manure (90 kg) + Chemical Fertilizer (4.98 N + 7.36 P2O5) application. The highest oil yield was obtained from Gyttja (70) + Chemical Fertilizer (4.98 N + 7.36 P2O5) application with 61.60 kg ha-1 and from Cattle Manure (90 kg) + Chemical Fertilizer (4.98 N + 7.36 P2O5) application with 61.43 kg ha-1, respectively. In order to obtain the highest seed yield, protein yield and oil yield in soybean cultivation in Kahramanmaraş conditions, Cattle Manure (90 kg) + Chemical Fertilizer (4.98 N + 7.36 P2O5) application can be recommended. According to the results of this study on soybeans, organomineral fertilizer applications increase seed yield and quality characteristics.