Akciğer kanserinde apigenin uygulamasının jak/stat yolağı üzerinden sitotoksik ve apoptotik etkisinin araştırılması.
Investigation of the cytotoxic and apoptotic effects of apigenin administration on the jak/stat pathway i̇n lung cancer
- Tez No: 1004135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, birçok çalışmada biyolojik aktivite tayini yapılan apigenin etken maddesinin, insan küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hücre hatları (A549 ve Calu-1) üzerindeki antitümöral etkileri ve bu etkilerin moleküler mekanizmaları ilk kez araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, apigenin etken maddesinin zamana ve doza bağlı şekilde bir şekilde sitotoksisiteyi indüklediğini ve hücre ölümünü apoptoz yolağı üzerinden gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamız sonucunda apigenin A549 hücre hattında 24,48 ve 72 saat farklı dozlarda uygulama sonuçlarında 1.392 mM, 0,06856 ve 0,077352 dozlarda etkili olduğu saptanmıştır. Kanser progresyonunda JAK2/JAK3 ve STAT3 yolağının aşırı aktivasyonu; hücre sağkalımı, anjiyogenez ve metastaz ile doğrudan ilişkilidir. Çalışmamızda hedeflenen JAK2, JAK3 ve STAT3 ekspresyon seviyelerindeki olası azalmalar, bitki ekstraktının onkojenik sinyal iletimini kesintiye uğrattığını göstermektedir. STAT3'ün fosforilasyonunun engellenmesi, aşağı yolakta yer alan anti-apoptotik genlerin transkripsiyonunu durdurarak hücreyi ölüme duyarlı hale getirmiş olabilir. Hücrelerin programa uygun bir şekilde ölüme gitmesi (apoptoz), kemoterapötik stratejilerin temel hedefidir. Bulgularımız, apigenin etken maddesinin uygulamasının: Pro-apoptotik bir protein olan Bax ekspresyonunu artırdığını, anti-apoptotik Bcl-2 düzeylerini baskıladığını göstermektedir. Bax/Bcl-2 oranının Bax lehine değişmesi, mitokondriyal membran bütünlüğünün bozulduğuna ve sitokrom-c salınımının tetiklendiğine işaret eder. Bu sürecin sonunda efektör kaspaz olan Kaspaz-3'ün aktivasyonu, hücrenin morfolojik olarak parçalanmasını ve apoptotik sürecin geri dönülemez bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Sonuçlarımız, apigeninin sitotoksik etkisinin sadece hücre hasarı değil, programlı hücre ölümü mekanizmasıyla gerçekleştiğini kanıtlamaktadır. Sonuç olarak, apigeninin JAK/STAT sinyal yolağını inhibe ederek ve içsel apoptoz yolağını (Bax/Bcl-2/Kaspaz-3) aktive ederek akciğer kanseri hücreleri üzerinde güçlü bir antikanser aktivite sergilediği görülmüştür. Bu çalışma, apigenin etken maddesinin biyoteknolojik ve farmakolojik değerini vurgulamakla birlikte, ilerleyen aşamalarda in vivo çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates, for the first time, the antitumor effects of apigenin, an active substance whose biological activity has been determined in numerous studies, on human non-small cell lung cancer (NSCLC) cell lines (A549 and Calu-1), and the molecular mechanisms behind these effects. The findings reveal that apigenin induces cytotoxicity in a time- and dose-dependent manner and causes cell death via the apoptosis pathway. Our study found that apigenin was effective in the A549 cell line at doses of 1.392 mM, 0.06856 mM, and 0.077352 mM after 24, 48, and 72 hours of application. Overactivation of the JAK2/JAK3 and STAT3 pathways in cancer progression is directly related to cell survival, angiogenesis, and metastasis. The potential reductions in the targeted JAK2, JAK3, and STAT3 expression levels in our study indicate that the plant extract disrupts oncogenic signal transduction. Inhibition of STAT3 phosphorylation may have made the cell susceptible to death by halting the transcription of anti-apoptotic genes downstream. Programmed cell death (apoptosis) is a key objective of chemotherapeutic strategies. Our findings show that the application of the active ingredient apigenin increased the expression of Bax, a pro-apoptotic protein, and suppressed the levels of anti-apoptotic Bcl-2. The shift in the Bax/Bcl-2 ratio in favor of Bax indicates disruption of mitochondrial membrane integrity and triggering of cytochrome-c release. At the end of this process, activation of the effector caspase Caspase-3 leads to morphological degradation of the cell and irreversible completion of the apoptotic process. Our results demonstrate that the cytotoxic effect of apigenin occurs not only through cell damage but also through a programmed cell death mechanism. Consequently, apigenin was found to exhibit potent anticancer activity against lung cancer cells by inhibiting the JAK/STAT signaling pathway and activating the intrinsic apoptosis pathway (Bax/Bcl-2/Caspase-3). This study highlights the biotechnological and pharmacological value of the active ingredient apigenin, but also suggests the need for further in vivo studies.