Adana Orman Bölge Müdürlüğü'nde 2012-2022 yılları arasında işlenen orman suçlarının ormancılık hukuku açısından araştırılması
Investigation of forest crimes committed between 2012-2022 in Adana Regional Directorate of forestry in terms of forestry law
  1. Tez No: 1004134
  2. Yazar: MUSTAFA SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu, varoluşundan beri doğa ile etkileşim içerisindedir. Önceleri doğadan sadece barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlara yönelik faydalanmalar mevcutken, tarihsel süreç içerisinde nüfusun artması, sanayi ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak insanların doğa ile etkileşim tarzları ve yoğunluğu da çeşitlenerek, artmıştır. Doğadan gelişigüzel, yasal olmayan faydalanmalar sonucu ormanlara olan baskı da bu süreçte artmış, sürdürülebilir yaşam alanlarının giderek daralmasına neden olmuştur. Bu sebeplerden dolayı önceleri“serbest mal”gibi değerlendirilen orman ekosistemlerini başta antropojenik etkilerden ve dolayısıyla yasal olmayan faydalanmalardan korumaya yönelik ilk girişimler birçok ülkelerin yazılı hukuk sistemlerine girmeye başlamıştır. Ormancılık çalışmalarının önemli bir kısmını ormana karşı işlenen suç ve kabahatlerin önlenmesi, suç ve suçlularla mücadele ederek orman varlığının korunması oluşturmaktadır. Bu korumanın başlangıç noktasını yazılı hukuk kaynakları (anayasa, kanun, uluslararası sözleşmeler, kanun hükmünde kararnameler, vd) oluştururken, ormana karşı işlenen suç ve kabahatlere karşı yaptırım uygulamak orman varlığını güvence altına almak için önemlidir. Ayrıca, ormanları kanun dışı müdahalelere karşı hukuk kuralları çerçevesinde korumak kaynağın sürdürülebilir kullanımı ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının kesintisiz bir şekilde karşılanmasında anahtar rol oynamaktadır. Bu tez kapsamında Adana Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde 2012-2022 yılları arasında işlenen kesme, nakil, bulundurma, sarf, açma, otlatma, orman yangını çıkarma, işgal ve faydalanma gibi orman suçlarının yıllara göre dağılımı incelenerek, uygulanacak anket tekniği kapsamında suçun ortaya çıkışında rol oynayan faktörler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mankind has been in interaction with nature since its existence. In the past, while there were only benefits from nature for basic needs such as shelter and nutrition, the interaction styles and intensity use of nature by people have also diversified and increased in parallel with the increase in the population, industrial development and technology. The pressure on forests as a result of arbitrary and illegal use of nature has also increased in this process, causing the sustainable living areas to shrink gradually. For these reasons, the first attempts to protect forest ecosystems, which were previously considered as“free goods”, primarily from anthropogenic effects and therefore from illegal exploitation, have begun to enter the written legal systems of many countries. An important part of forestry work is the prevention of crimes and misdemeanors against the forest, and the protection of forest assets by combating crimes and criminals. Written legal sources such as constitution, law, international conventions and decrees, constitute the starting point of this protection, while imposing sanctions against crimes and misdemeanors committed against the forest is important in order to secure the forest existence. In addition, protecting forests against illegal interventions within the framework of the rules of law plays a key role in the sustainable use of the resource and the uninterrupted meeting of the needs of future generations. Within the scope of this thesis, the distribution of forest crimes such as illegal cutting, transport, possession, consumption, opening, grazing, causing forest fires, encroachment and illegal benefitting committed between 2012-2022 within the boundaries of Adana Regional Directorate of Forestry will be examined and by the application of survey technique, the factors that play a role in the emergence of the crime will be investigated.