Kedilerin alt idrar yolu hastalıklarında sitolojik incelemelerin hematolojik ve mikrobiyolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of cytological examinations with hematological and microbiological findings in feline lower urinary tract diaeases
- Tez No: 1004153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kedilerde görülen idrar yolu enfeksiyonlarının klinik, hematolojik, biyokimyasal ve sitolojik değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya farklı yaş ve ırklardan, klinik şikayetleri arasında hematüri, pollaküri, strangüri, iştahsızlık ve kilo kaybı bulunan 10 kedi dahil edilmiştir. On adet sağlıklı kedi de kontrol grubunu oluşturmuştur. Her hastada idrar analizi (strip ve mikroskopi), hematolojik inceleme (IDEXX PROCYTE) ve biyokimyasal inceleme (IDEXX CATALYST) yapılmıştır. Bulgular: idrar analizlerinde proteinüri (+2/+3), hematüri (Hb +2/+4), lökositüri (+2/+3) ve bazı olgularda nitrit pozitifliği saptanmıştır. Sitolojik incelemelerde eritrosit, epitel hücreleri, bakteriler ve struvit/kalsiyum oksalat kristalleri gözlenmiştir. Antibiyogram sonuçları bazı vakalarda negatif iken, sitolojide bakteri varlığı dikkat çekici bulunmuştur. Bu durum, kültür sonuçlarının tek başına yeterli olmadığını, klinik patolojide görsel değerlendirmenin tanıda kritik olduğunu ortaya koymuştur. Hematolojik bulgularda bazı olgularda lökositoz, nötrofili ve ileri vakalarda anemi kaydedilmiştir. Biyokimyasal bulgular arasında kreatin değerleri çoğunlukla normal sınırlarda iken, üre bazı olgularda >130 mg/dL olarak ölçülmüştür. SDMA değerleri 8–48 µg/dL arasında olup yüksek değerler böbrek fonksiyon bozukluğu ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Kedilerde FLUTD ve böbrek fonksiyon bozukluğu tabloları birlikte seyredebilmektedir. SDMA ve üre değerleri böbrek fonksiyon bozukluğunun erken göstergeleri olarak kullanılabilir. Kültür-sitoloji tutarsızlıkları, görsel klinik patolojinin tanı ve tedavi sürecindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical, hematological, biochemıcal and cytological findings of urinary tract infections in cats collectively. Materials and Methods: A total of 10 cats of different ages and breeds presenting with clinical signs including hematuria, pollakiuria, stranguria, anorexia, and weight loss were included in the study, along with 10 healthy cats as a control group. Urinalysis (dipstick and microscopy), hematological examination (IDEXX PROCYTE), and biochemical analysis (IDEXX CATALYST) were performed for all cases. Results: Urinalysis revealed proteinuria (+2/+3), hematuria (Hb +2/+4), leukocyturia (+2/+3), and nitrite positivity in some cases. Cytological examinations demonstrated the presence of erythrocytes, epithelial cells, bacteria, and struvite/calcium oxalate crystals. In some cases, although antibiogram results were negative, the presence of bacteria on cytological examination was noteworthy. This finding indicated that culture results alone may not be sufficient for diagnosis and highlighted the critical importance of visual evaluation in clinical pathology. Hematological findings showed leukocytosis and neutrophilia in some cases, while anemia was recorded in advanced cases. In biochemical analyses, creatinine levels were mostly within normal limits, whereas urea levels were measured above 130 mg/dL in some cases. SDMA values ranged between 8 and 48 µg/dL, and elevated values were found to be associated with renal dysfunction. Conclusion: FLUTD and renal dysfunction may occur concurrently in cats.Symmetrical dimethylarginine (SDMA) and urea values can be used as early indicators of renal dysfunction. Inconsistencies between culture and cytology results emphasize the importance of visual clinical pathology in the diagnostic and treatment processes.