Yönetimde kadının yeri (Ankara'da küçük bir grup örneği)
Position of women in management
- Tez No: 100416
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
11 ÖZET Dünyada görülen sosyo-ekonomik ve hukuksal değişmeler kadını, ekonomik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. Bu değişime bağlı olarak kadın, yönetim kadrolarında yönetici olarak yerini almaya başlamıştır. Kadınlar, karşılaşmış oldukları engeller ve kendilerine atfedilen roller gereği, yönetsel hiyerarşisinin tepe noktalarında az sayıda temsil edilmektedirler. Çalışmamızda kadının kariyer yapısının önündeki engeller incelenmiştir. Bu engeller kadının toplumsal statüsü ve rolü, eğitim durumu, evlilik ve çocuklar, önyargılı tutumlar ve örgütsel ayrımcılık bakımından ele alınmıştır. Kadının yöneticilikte dezavantajlarının yanı sıra liderlik özelliklerinden kaynaklanan avantajları da vardır. Sonuç olarak, kadınların yöneticilikte; kadın olmaktan kaynaklanan özelliklerini, bilgi ve becerilerini ustaca kullanarak başarıya ulaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The socioeconomic and legal improvements, which have been seen in the world, have made women an integral part of the economic life. Depending on these improvements, women have began to take place as managers in the administration staff. Women are rarely represented at the top of the managerial hierarchy due to the impediments they faced with and the roles attributed to them. In this research the difficulties, which women have faced with in their career, have been analysed. They have been studied in respect of women's social status and role, their educational background, marriage and children, prejudiced attitudes and organizational discrimination. In addition to those disadvantages of women in managerial status, women have had some advantages emerging from their leadership characteristics. In conclusion, it has been determined that women have been successful by using their characteristics of being women, their knowledge and skills in the management area.