Özel yatırım kararlarında siyasi otoritenin rolü
The role of political authority on private investment decisions
- Tez No: 100415
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, özel yatırım kararlan üzerinde siyasi otoritelerin oynadıkları rolün Türkiye ekonomisi açısından tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak özel yatırım kararlarım etkileyen faktörler; ikinci olarak söz konusu faktörlerin tarihi ve teorik temelleri; üçüncü olarak ise bu faktörlerin siyasi otoritelerle ilişkisi tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, 1980 sonrası Türkiye ekonomisi, özel yatırımları etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışmada reel faiz oranı, mali piyasaların yapısı, işletmelerden alman vergiler, kamu harcamalarının niteliği, teknoloji düzeyi, yabancı sermaye stoku ve teşvik uygulamaları gibi faktörlerin özel yatırımları etkileme eğiliminde oldukları vurgulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türk siyasi otoritelerinin, teşvik uygulamaları dışındaki altı faktörü özel yatırımların aleyhine olacak şekilde etkiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the role of political authorities on private investment decisions. For this purpose, firstly the main determinants of private investment decisions, secondly the historical and theorical backround of these determinants and thirdly the relations between these determinants and the political authorities are investigated. In addition, Turkish Economy after 1980s is also examined from the point of view of these private investment determinants. In this study, it is emphasized that the facts like real interest rate, structure of financial markets, business taxes, characteristics of public expenditure, level of technology, amount of foreign investment and inducement measures are tend to influence private investment decisions. Also, it is seen that, the political authorities in Turkey influence all these factors, except inducement measures, against private investment decisions.