Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin boş zaman becerikliliklerinin incelenmesi Antalya ili örneği
An examination of leisure time skills of teachers working in private schools: The case of antalya province
  1. Tez No: 1004162
  2. Yazar: DÜRDANE SİCİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin boş zaman becerikliliği düzeylerini belirlemeyi ve söz konusu düzeylerin demografik özellikler ile boş zamanla ilişkili davranışlara göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kesitsel tarama modelinde yürütülmüş olup, çalışma grubunu farklı özel okullardan kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama süreci, üniversitenin etik kurul onayı doğrultusunda, Katılımcı Bilgilendirilmiş Onam Formu ile gönüllü katılım esasına göre gerçekleştirilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak Boş Zaman Becerikliliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS programı kullanılarak betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, alan türü, mesleki kıdem ve kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre boş zaman becerikliliği puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Buna karşın, boş zaman becerikliliği puanları düzenli fiziksel aktiviteye katılım durumuna ve spor geçmişi süresine göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir (p<0,001). Ayrıca, gelir düzeyine göre yapılan analizlerde orta-üst gelir grubundaki öğretmenlerin puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Sonuç olarak, özel okul öğretmenlerinin boş zaman becerikliliği düzeylerinin, demografik özelliklerden çok düzenli fiziksel aktivite ve gelir düzeyi ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, boş zaman becerikliliğinin geliştirilmesinde aktif bir yaşam tarzının ve ekonomik imkânların rolüne işaret etmektedir. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin düzenli fiziksel aktiviteye katılımını destekleyen okul temelli programların ve boş zaman yönetimi konusunda farkındalık eğitimlerinin planlanmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the leisure time resourcefulness levels of teachers working in private schools in Antalya province and to examine whether these levels differ according to demographic characteristics and leisure-related behaviors. The research was conducted using a cross-sectional survey model, and the study group consisted of teachers selected from different private schools using a convenience sampling method. Data collection was carried out on a voluntary basis with the Participant Informed Consent Form, in accordance with the approval of the university's ethics committee. The Leisure Time Resourcefulness Scale was used as a quantitative data collection tool. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to the data using the SPSS program. According to the research findings, no significant difference was observed in leisure time resourcefulness scores according to gender, marital status, education level, field of profession, professional seniority, and length of service in the institution. However, leisure time resourcefulness scores increased significantly according to participation in regular physical activity and duration of sports history (p<0.001). Furthermore, analyses based on income level revealed that teachers in the upper-middle income group scored higher (p<0.05). In conclusion, it was determined that the leisure time skills of private school teachers are more related to regular physical activity and income level than to demographic characteristics. These findings point to the role of an active lifestyle and economic resources in improving leisure time skills. The research results highlight the importance of planning school-based programs that support teachers' participation in regular physical activity and awareness training on leisure time management.