Öğretmenlerin hedonik tüketim harcamalarının boş zaman katılımına etkisi
The effect of teachers hedonic consumption expenditure on leisure participation
- Tez No: 835970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GAMZE ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eğlence ve boş zaman aktiviteleri çok farklı heyecan arayışları hedonik tüketimin amaçları arasında yer alır. Hedonik ürünlerin tüketilmesinin, tüketicilerin memnuniyetini artırarak, refah üzerinde dolaylı etkileri olduğunu göstermektedir. Yüksek hedonik tüketim, yüksek maliyetli hedonik ürünlerin daha az sıklıkta tüketilmesi yerine, öncelikle düşük maliyetli hedonik ürünlerin daha sık tüketilmesi yoluyla, ilgili yaşam alanlarıyla ilgili memnuniyeti artırdığı yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı öğretmenlerde oluşan hedonik tüketim harcamalarının boş zaman katılımına olan etkilerinin tespit edilmesidir. Bu kapsamda ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Şırnak ili sınırlarında resmi ve özel okullarda görev yapan 7116 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini %95 güvenirlilik düzeyinde tesadüfi örneklem yönetimi ile 396 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan öğretmenlere oluşturulan anket formu vasıtasıyla çevrimiçi ve yüz yüze ulaşılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre hedonik tüketim davranışının boş zaman katılımına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda kendini mutlu etme, farklılık ortaya koyma, heyecan, deneyim elde etme isteği ve ihtiyaç/istekler doğrultusunda izlenimler ortaya koymak gibi hedonik tüketim davranışları boş zaman katılımını tetiklediği sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entertainment and leisure activities are among the aims of hedonic consumption, seeking for very different excitement. It shows that consumption of hedonic products has indirect effects on welfare by increasing consumer satisfaction. Studies have shown that high hedonic consumption increases satisfaction with related living spaces primarily by consuming low-cost hedonic products more frequently, instead of consuming high-cost hedonic products less frequently. In this context, the main purpose of the research is to determine the effects of hedonic consumption expenditures on teachers' leisure participation. In this context, the relational screening model was used. The population of the research consisted of 7116 teachers working in public and private schools in the province of Şırnak in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 396 teachers with random sampling management at the 95% reliability level. Data were obtained by reaching online and face-to-face through the questionnaire form created for the teachers who formed the sample. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. According to the analysis results, it has been determined that hedonic consumption behavior has an effect on leisure participation. In this context, it is revealed that hedonic consumption behaviors such as making oneself happy, making a difference, excitement, desire to gain experience, and making impressions in line with needs/wants trigger leisure participation.