Beden eğitimi öğretmenlerinin boş zaman yönetimleri ile boş zaman engelleriarasındaki ilişki
The relationship between leisure barriers and leisure management levels of physical education teachers
  1. Tez No: 714377
  2. Yazar: AKIN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin boş zaman yönetimleri ile boş zaman engelleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Mersin ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 937 beden eğitimi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 2020-2021 güz eğitim öğretim döneminde, görev başında olan kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 300 beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”yanı sıra“Boş Zaman Yönetim Ölçeği (BZYÖ)”ve“Boş Zaman Engelleri Ölçeği-18 (BZEÖ)”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmış ve normal dağılıma sahip olmadığı görülmüş ve non parametrik analizler uygulanmıştır. İstatistiksel analiz olarak Mann Whitney U testi, Kruskal Walls H testi, BZEÖ ve BZYÖ arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için iseKorelasyon Analizi uygulanmıştır. Boş zaman yönetimleri ile boş zaman engelleri arasında negatif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between physical education teachers' leisure management and leisure time barriers in terms of various variables. The universe of the research consisted of 937 physical education teachers working in public and private schools in Mersin. The sample of the research consists of 300 physical education teachers selected by convenience sampling method in 2020-2021 fall academic year. As a data collection tool, the“Demographic Information Form”created by the researcher, as well as the“Leisure Time Management Scale (BZYÖ)”and“Leisure Time Barriers Scale-18 (BCIS)”were used. It was checked whether the data showed a normal distribution and it was seen that they did not have a normal distribution and non-parametric analyzes were applied. As a statistical analysis, Correlation Analysis was applied to reveal the relationship between Mann Whitney U test, Kruskal Walls H test, BZEÖ and BZYÖ. It has been determined that there is a weak negative relationship between leisure management and leisure barriers.