Apikal lezyonu bulunan dişlerin maksiller sinüs üzerinde etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of teeth with apical lesions onthe maxillary sinus using cone-beam computed tomography
  1. Tez No: 1004166
  2. Yazar: SELİN SÜYEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, maksiller posterior bölgeden konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) çekilmiş hastalara ait periradiküler lezyonlu premolar ve molar diş köklerinin, maksiller sinüs üzerindeki etkisinin retrospektif olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastaların maksiller posterior bölgesinden çeşitli nedenler ile alınan KIBT görüntüleri, retrospektif olarak incelenmiştir. Kesitlerde, en az bir molar ve/veya premolar diş köklerindeki periradiküler lezyonlar ve bu köklerin sinüse yakınlık durumları incelenmiştir. İncelenen görüntülerden çalışmamızın dahil edilme kriterlerini karşılayan 300 hastanın 540 diş kökünün maksiller sinüsteki patolojik etkisi; mukozal kalınlaşma (MK) ve odontojenik maksiller sinüzit (OMS) olarak sınıflandırılmıştır. Kategorik değişkenlerin arasındaki bağlantılar Monte Carlo düzeltmeli Fisher's Exact testi ve Pearson Ki Kare Testi ile incelenmiş ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni Düzeltmeli Z Testi ile yapılmıştır. Önem düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada kökler ile MK ve OMS arasındaki ilişki incelendiğinde, anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p<0,001). İki patoloji türünde de maksiller 1. molar dişin palatinal kökü, maksiller sinüsü en fazla etkileyen kök olarak bulunmuştur. Premolar dişlerin kökleri, maksiller sinüsü molar dişlerden daha az etkilediği gözlemlenmiştir. Erkek hastalarda, maksiller 1. premoların tek köklü olduğu durumlarda sinüste MK (p=0,044) ve maksiller 1. moların palatinal kökünün OMS etkisi (p=0,003), kadın hastalardan daha sık görülmüştür. Sonuçlar: Bu çalışmada, sinüste MK ve OMS etkeni, en çok maksiller 1. molar dişin palatinal kökü olmuştur. Maksiller premolar dişlerin maksiller sinüs üzerindeki etkisi molarlardan az olmasına rağmen, maksiller sinüzit etkeni olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Kronik sinüzit olgularında, dental etiyolojinin mutlaka göz önünde bulundurulması ve dental tedavi seçeneklerinin medikal yaklaşıma ek olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to retrospectively and comparatively evaluate the impact of premolar and molar tooth roots with periradicular lesions on the maxillary sinus in patients who underwent cone-beam computed tomography (CBCT) imaging of the maxillary posterior region. Materials and Methods: In this study, CBCT images obtained for various reasons from the maxillary posterior region of patients who presented to the Uşak University Faculty of Dentistry were retrospectively examined. In the sections, periradicular lesions in at least one molar and/or premolar tooth root and the proximity of these roots to the maxillary sinus were evaluated. Among the examined images, the pathological effects of 540 tooth roots from 300 patients who met the inclusion criteria of the study on the maxillary sinus were classified as mucosal thickening (MT) and odontogenic maxillary sinusitis (OMS). Associations between categorical variables were analyzed using the Monte Carlo–corrected Fisher's Exact test and the Pearson chi-square test, and multiple comparisons were performed using the Bonferroni-corrected Z test. The level of statistical significance was set at p<0.05. Results: A significant association was found between the roots and the presence of MT and OMS (p<0.001). For both types of pathology, the palatal root of the maxillary first molar was identified as the root most affecting the maxillary sinus. The roots of premolar teeth exhibited a lesser impact on the maxillary sinus compared with molars. In male patients, MT associated with single-rooted maxillary first premolars (p=0.044) and OMS associated with the palatal root of the maxillary first molar (p=0.003) were observed more frequently than in female patients. Conclusion: In this study, the palatal root of the maxillary first molar was the most influential factor in the development of MT and OMS within the maxillary sinus. Although maxillary premolars exert less influence on the sinus than molars, their potential role in maxillary sinusitis should not be overlooked. In cases of chronic sinusitis, dental etiology must be carefully considered, and dental treatment options should be evaluated in conjunction with medical management