Genç bireylerin rekreasyonel farkındalık düzeylerinin incelenmesi: Sivas ili örneği
Examination of recreational awareness levels of young individuals: The case of Sivas province
  1. Tez No: 1004183
  2. Yazar: ALİM CAN TOYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sivas ilindeki genç bireylerin rekreasyon farkındalık düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gençler, dinamik yapıları, yeniliklere açıklıkları ve üretkenlik potansiyelleri ile toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, gençlerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri, sadece bireysel refahları için değil, aynı zamanda toplumsal gelişim açısından da stratejik bir öneme sahiptir. Rekreasyon, bireylerin günlük yaşamın monotonluğu ve stresinden uzaklaşarak fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak yenilenmelerine imkân tanıyan faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Spor, kültürel, sanatsal, sosyal ve doğal alanlarda gerçekleştirilebilen rekreasyonel etkinlikler, bireylerin kendilerini ifade etmeleri, toplumsal ilişkiler kurmaları ve kişisel gelişim süreçlerini desteklemeleri açısından önem taşımaktadır. Araştırmada, genç bireylerin rekreasyon farkındalık düzeyleri, katılım sıklıkları ve etkinlik tercihleri incelenmiş; Sivas'ta yaşayan 18–30 yaş aralığındaki 407 geçerli katılımcıya Google Form üzerinden oluşturulan ve online uygulanan anketler aracılığıyla yaş, cinsiyet, eğitim durumu, rekreasyon bütçesi ve haftalık rekreasyon süresi gibi değişkenler analiz edilmiştir. Bulgular, gençlerin genel olarak rekreasyon farkındalığının yüksek olduğunu ve bu farkındalığın yaş, bütçe ve haftalık rekreasyon süresi ile anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Katılımcıların büyük bir kısmının kendini geliştirme, sosyal başarı ve hazeğlence boyutlarında yüksek farkındalık düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, gençlerin çoğunluğunun rekreasyonel etkinliklere düzenli katılım gösterdiği ve bu faaliyetlerden sosyal etkileşim ve kişisel gelişim açısından önemli kazanımlar elde ettiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, gençlerin rekreasyon etkinliklerine yönelimlerini artırmak ve farkındalıklarını desteklemek için yaşa, bütçeye ve etkinlik süresine uygun planlamaların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the recreation awareness levels of young individuals living in Sivas. Young people play an important role in social, cultural, and economic development due to their dynamic nature, openness to innovation, and productive potential. In this context, how young individuals spend their leisure time is of strategic importance not only for their individual well-being but also for societal development. Recreation is defined as activities that enable individuals to escape the monotony and stress of daily life and to renew themselves physically, mentally, and socially. Recreational activities carried out in sports, cultural, artistic, social, and natural settings are important in terms of self-expression, establishing social relationships, and supporting personal development. In the study, young individuals' recreation awareness levels, participation frequency, and activity preferences were examined. Data were collected through online questionnaires created via Google Forms and administered to 407 valid participants aged 18–30 living in Sivas. Variables such as age, gender, education level, recreation budget, and weekly recreation time were analyzed. The findings indicate that young individuals generally have a high level of recreation awareness, and this awareness is significantly associated with age, budget, and weekly recreation time. High awareness levels were particularly observed in the dimensions of self-development, social achievement, and pleasure–entertainment. In addition, the majority of participants regularly engaged in recreational activities and gained significant benefits in terms of social interaction and personal development. The findings emphasize the importance of planning recreational activities in accordance with age, budget, and duration in order to increase young individuals' participation and support their recreation awareness.