İnsan kaynakları gözünden Y ve Z Kuşaklarının işe alım süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of recruitment processes for Generations Y and Z from a human resources perspective
  1. Tez No: 1004188
  2. Yazar: MENEKŞE DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Y ve Z kuşaklarının işe alım süreçlerinin insan kaynakları profesyonellerinin bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bu kuşaklara ilişkin tutum, beklenti ve farklılıkların işe alım süreçleri bağlamında incelenmesidir. Günümüz iş dünyasında farklı kuşakların iş beklentileri, davranışsal özellikleri ve çalışma değerleri önemli ölçüde farklılaşmakta; bu durum işe alım süreçlerinin yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Araştırma nitel yöntemle gerçekleştirilmiş olup, insan kaynakları alanında görev yapan uzmanlarla yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Y ve Z kuşaklarının esnek çalışma beklentisi, hızlı geri bildirim ihtiyacı, iş-yaşam dengesine verdikleri önem ve teknoloji ile olan ilişkileri açısından tutum ve beklentilerinin farklılaştığını göstermektedir. Bununla birlikte, kuşakların örgütsel uyum, bağlılık ve kariyer beklentileri bakımından da farklı eğilimler sergilediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, insan kaynakları profesyonellerinin işe alım süreçlerinde kuşak farklılıklarını dikkate almalarının gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, işe alım süreçlerinin daha esnek, aday odaklı ve önyargılardan arındırılmış bir yaklaşımla yürütülmesinin önem taşıdığı belirlenmiştir. Ayrıca, kuşaklara özgü beklenti ve eğilimlerin dikkate alınmasının, adayların kendilerini daha doğru ifade edebilmeleri ve daha sağlıklı değerlendirme süreçlerinin yürütülebilmesi açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the recruitment processes of Generations Y and Z from the perspective of human resources professionals and to examine the attitudes, expectations, and differences related to these generations within the context of recruitment processes. In today's business world, the expectations, behavioral characteristics, and work values of different generations vary significantly; therefore, this situation necessitates a reconsideration of recruitment processes. The study was conducted using a qualitative research method, and the data obtained from in-depth interviews with human resources professionals were analyzed. The findings indicate that the attitudes and expectations of Generations Y and Z differ in terms of their expectations for flexible working conditions, need for rapid feedback, importance attributed to work–life balance, and their relationship with technology. In addition, it has been determined that these generations exhibit different tendencies regarding organizational adaptation, commitment, and career expectations. As a result of the study, it has been revealed that human resources professionals need to take generational differences into account in recruitment processes. In this context, it has been determined that conducting recruitment processes with a more flexible, candidate-oriented, and unbiased approach is of significant importance. Furthermore, considering generation-specific expectations and tendencies is considered important in terms of establishing healthier communication with candidates and strengthening mutual understanding.