Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli hayat bilgisi programının Stufflebeam' in CIPP modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of Türkiye Century Education Model life sciences program according to Stufflebeam's CIPP model
  1. Tez No: 1004192
  2. Yazar: ŞEYMANUR TUNAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KAYAHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Hayat Bilgisi Öğretim Programının CIPP Modeline göre değerlendirmektir. Araştırma nicel betimsel ve ilişkisel tarama deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Malatya ilinde görev yapan 134 birinci sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kayahan-Yüksel (2023) tarafından geliştirilen Hayat Bilgisi Öğretim Programı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin KMO değeri .829 olup dört boyutlu yapının açıklanan varyansı %77.02'dir. Cronbach Alpha değerleri ise bağlam boyutu .954, girdi boyutu .953, süreç boyutu .915, çıktı boyutu .929 ve toplamda .974 olarak hesaplanmıştır. Araştırmandan elde edilen veriler SPSS kullanılarak betimsel ve ilişkisel analize tabi tutulmuştur. Bu bağlamda %, frekans, ortalama değerler hesaplanmış ve normallik analizleri yapılmıştır. Normallik varsayımının sağlanması nedeniyle bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bağlam boyutuna yönelik bulgular incelendiğinde birinci sınıf öğretmenlerinin yeni programa ilişkin; pedagojik yaklaşım, güncel gelişmeleri yakınen takip etmesi, hedef ile öğrenme çıktısının uyumu konularında olumlu görüşlere sahip olduğu ancak; bölgesel ihtiyaçların yeterince göz önünde bulundurulmamasını eksik bir özellik olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Girdi boyutuna yönelik bulgulara bakıldığında öğrencilerin ön öğrenmelerine ilişkin fikir birliği sınırlı düzeyde kalmıştır. Bununla birlikte, öğretmen sayısının yeterliliğine ilişkin olumlu katılımın yüksek oranda olmaması, hizmet içi eğitim uygulamalarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılabilmektedir. Süreç boyutuna yönelik bulgular yorumlandığında katılımcılar arasında, eğitim ortamlarının fiziksel koşullarına ilişkin olumlu görüş birliğine varılmış ve istenen sosyal nitelikler ile uyumlu şekilde düzenlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların bir kısmının olumsuz görüş bildirmesi, programın farklı okul türlerinde ve bölgelerinde farklılaşma olabileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle mevcut programın okul koşullarına göre düzenlenebilir şekilde esnek yapıda hazırlanmış olması oldukça önem taşımaktadır. Ürün boyutuna ilişkin bulgular incelendiğinde programın uygulanma sürecinin öğretmen yeterlilikleri, öğrenci katılımı ve öğrenme çıktıları açısından etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu, programın öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini geliştirdiğini, öğrencilerin derse aktif katılımını sağladığını ve yaparak-yaşayarak öğrenme fırsatları sunduğunu ifade etmiştir. Ayrıca programın uyarlanabilir ve düzenlenebilir yapıda olması süreçte oluşabilecek aksaklıkların önüne geçebilmek adına avantaj sağlamaktadır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna yönelik anlamlı bir farklılığa saptanmamıştır. Ancak mesleki kariyere yönelik bulgulara gelindiğinde kariyer basamakları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara dayalı olarak uygulamaya yönelik fiziksel ve çevresel farklılıklar dikkate alınması ve okulların altyapılarının güçlendirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Politika yapıcılara yönelik ise program geliştirme sürecinde öğretmen geri bildirimini daha aktif şekilde kullanmaları ve geri bildirimler doğrultusunda programı güncellemelerine yönelik öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the 2024 Turkey Century Education Model Life Skills Curriculum according to the CIPP Model. The study was conducted using a quantitative, descriptive, and correlational survey design. The study sample consisted of 134 first-grade teachers working in Malatya Province. The Life Skills Curriculum Evaluation Scale developed by Kayahan-Yüksel (2023) was used to collect data in the study. The scale's KMO value is .829, and the explained variance of the four-dimensional structure is 77.02%. Cronbach's Alpha values were calculated as .954 for the context dimension, .953 for the input dimension, .915 for the process dimension, .929 for the output dimension, and .974 overall. The data obtained from the study were subjected to descriptive and correlational analysis using SPSS. In this context, percentages, frequencies, and mean values were calculated, and normality tests were conducted. Since the normality assumption was met, an independent samples t-test, one-way ANOVA, and correlation analysis were performed. When examining the findings regarding the contextual dimension, it was observed that first-grade teachers held positive views regarding the new program in terms of pedagogical approach, keeping abreast of current developments, and the alignment of objectives with learning outcomes; however, they assessed the insufficient consideration of regional needs as a shortcoming. Regarding the input dimension, consensus on students' prior knowledge remained limited. Furthermore, the lack of high levels of positive feedback regarding the adequacy of teacher numbers suggests that in-service training programs need to be expanded. When interpreting the findings regarding the process dimension, a consensus was reached among participants regarding the positive physical conditions of the educational environments, and it was concluded that they were organized in a manner consistent with the desired social qualities. The fact that some participants expressed negative views indicates that the program may vary across different school types and regions. Therefore, it is crucial that the current program be designed with a flexible structure that can be adapted to school-specific conditions. When examining findings related to the product dimension, it was concluded that the program's implementation process was effective in terms of teacher competencies, student participation, and learning outcomes. The majority of participants stated that the program enhanced teachers' professional competencies, facilitated students' active participation in class, and provided opportunities for experiential learning. Additionally, the program's adaptable and flexible structure offers an advantage in preventing potential disruptions during the process. Upon examining the study's findings, no significant differences were identified regarding gender, age, or educational background. However, when it comes to findings related to professional career, significant differences were observed across career levels. Based on these findings, recommendations were developed to address physical and environmental differences in implementation and to strengthen school infrastructure. For policymakers, a recommendation was developed to more actively utilize teacher feedback during the program development process and to update the program in line with this feedback.