Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı pediatrik hastalarda kolşisin tedavisine uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance with colchicine treatment in paediatric patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 1004225
  2. Yazar: SALİH TURUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SÖZERİ, DR. ERAY TUNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Romatoloji, Child Health and Diseases, Rheumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağının en sık görülen otoinflamatuar hastalıklarından biri olan Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) tedavisinde temel yaklaşım kolşisin tedavisidir. Hastalığın kontrolünde kolşisin uzun süreli ve düzenli kullanılır. Atakların önlemesi ve komplikasyonların azaltılmasında, kolşisin tedavisine uyum kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada AAA tanılı çocuk hastalarda kolşisin tedavisine uyumun değerlendirilmesi ve tedavi uyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte planlanmış olup hastanemiz çocuk romatoloji polikliniğine 15.08.2025-15.12.2025 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden AAA tanılı 178 hasta ve ebeveyn ile yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik ve klinik verileri hasta dosyalarından retrospektif olarak alınmıştır. Kolşisin tedavisine uyum AAA tanılı Türk çocuk hastalar için geliştirilmiş olan Medication Adherence Scale in FMF (MASIF) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. MASIF toplam puanı ve alt boyutları ile klinik ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %54,5'i kız (n=97) olup, ortalama son vizit yaşı 12,12±3,93 yıl olarak saptanmıştır. MASIF puanlarına göre hastaların %72,5'i (n=129) tedaviye uyumlu (≥60 puan) bulunmuştur. Kız hastaların“İlaç Hakkında Bilgi”alt boyut puanlarının erkek hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,001). Genel MASIF toplam puanı açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,856). Son vizitte ölçülen ISSF toplam skoru ile“Tedaviye Uyum”(r=-0,173; p=0,021), "İlaç Kullanımına Engeller (r=-0,150; p=0,045) ve MASIF toplam puanı (r=-0,171; p=0,022) arasında anlamlı negatif korelasyonlar bulunmuştur. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde, kolşisini kendisinin kullanması (OR: 2,165; p=0,027) ve annenin eğitim düzeyinin lise ve üzeri olması (OR: 2,098; p=0,033) tedavi uyumunu artıran faktörler olarak saptanmıştır. Sonuç: AAA tanılı çocuk hastalarda kolşisin tedavisine uyum genel olarak yüksek olmakla birlikte, hastalık ataklarının kontrolü ve hastalığa bağlı amiloidozun önlenmesi açısından kolşisinin düzenli kullanımı vazgeçilmezdir. Hastalık ve tedaviye yönelik bilgi düzeyinin artırılması, düzenli poliklinik izlemi ve bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının tedavi uyumunu olumlu yönde etkilediği görülmektedir. MASIF, kolşisin tedavisine uyumun değerlendirilmesinde güvenilir ve pratik bir araç olup, riskli hasta gruplarının belirlenmesine ve hedefe yönelik izlem stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is one of the most common autoinflammatory diseases of childhood, and colchicine therapy constitutes the cornerstone of its treatment. Colchicine is used regularly and long term to control the disease. Adherence to colchicine therapy plays a critical role in preventing attacks and reducing disease-related complications. This study aimed to evaluate adherence to colchicine therapy in pediatric patients with FMF and to identify factors affecting treatment adherence. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted with 178 pediatric patients diagnosed with FMF and their parents who were admitted to the pediatric rheumatology outpatient clinic of our hospital between 15.08.2025 and 15.12.2025 and agreed to participate in the study. Sociodemographic and clinical data of the patients were obtained retrospectively from medical records. Adherence to colchicine therapy was assessed using the Medication Adherence Scale in FMF (MASIF), which was developed for Turkish pediatric FMF patients. The relationships between MASIF total and subscale scores and clinical and demographic variables were analyzed statistically. Results: Of the patients, 54.5% were female (n=97), and the mean age at the last visit was 12.12±3.93 years. According to MASIF scores, 72.5% of the patients (n=129) were classified as adherent to treatment (≥60 points). Female patients had significantly higher scores in the“Knowledge About Medication”subscale compared to male patients (p=0.001). No significant difference was found between genders in terms of total MASIF scores (p=0.856). Significant negative correlations were observed between the ISSF total score at the last visit and“Treatment Adherence”(r=-0.173; p=0.021),“Barriers to Medication Use”(r=-0.150; p=0.045), and total MASIF score (r=-0.171; p=0.022). In univariate logistic regression analysis, self administration of colchicine (OR: 2.165; p=0.027) and maternal education level of high school or above (OR: 2.098; p=0.033) were identified as factors associated with increased treatment adherence. Conclusion: Although adherence to colchicine therapy was generally high among pediatric FMF patients, regular use of colchicine is essential for controlling disease attacks and preventing FMF-related amyloidosis. Increasing patients' and families' knowledge about the disease and treatment, regular outpatient follow-up, and individualized treatment approaches positively influence treatment adherence. MASIF is a reliable and practical tool for evaluating adherence to colchicine therapy and may contribute to identifying high-risk patient groups and developing targeted follow-up strategies.