Multi-fuzzy soft kafesler ve kafes yapıları
Multi-fuzzy soft lattices and lattice structures
  1. Tez No: 1004224
  2. Yazar: RABİA İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, multi-fuzzy soft küme kavramını kafes teorisine uygulamak, multi-fuzzy soft kafes tanımını ortaya koyarak multi-fuzzy soft kafesler üzerinde bir kafes yapısı inşa etmek, multi-fuzzy soft kafeslerin görüntülerinin ve ön-görüntülerinin hangi şartlar altında multi-fuzzy soft kafes olduğunu araştırmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak soft küme ve fuzzy soft küme kavramları ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Aynı bölümün devamında, çalışmanın ikinci bölümüne temel teşkil etmesi amacıyla multi-fuzzy küme ve multi-fuzzy soft küme kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, multi-fuzzy soft kümelerin kafes yapıları, multi-fuzzy alt kafesler ve multi-fuzzy soft kafesler araştırılmıştır. Dahası, multi-fuzzy soft kafeslerin görüntülerinin ve ön-görüntülerinin hangi şartlar altında multi-fuzzy soft kafes olduğunu araştırılmış multi-fuzzy soft kafeslerin kafes yapısı incelenmiş bazı cebirsel özelliklerini sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to apply the concept of multi-fuzzy soft sets to lattice theory, to define multi-fuzzy soft lattices, to construct a lattice structure of multi-fuzzy soft lattices, and to investigate under which conditions the images and pre-images of multi-fuzzy soft lattices are multi-fuzzy soft lattices. This study consists of two sections. The first section, basic information about on soft sets and fuzzy soft sets is given. The same section also introduces the concepts of multi-fuzzy sets and multi-fuzzy soft sets, which form the basis for the second section of the study. In the second part of the study, the lattice structures of multi-fuzzy soft sets, multi-fuzzy sub-lattices, and multi-fuzzy soft lattices are investigated. Furthermore, the conditions under which the images and pre-images of multi-fuzzy soft lattices are multi-fuzzy soft lattices are examined, and some algebraic properties of the lattice structure of multi-fuzzy soft lattices are presented.