Advancing dialogue systems with temporal contextual topic forecasting and controlled response retrieval
Zamansal bağlamsal konu tahmini ve kontrollü yanıt getirme ile diyalog sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 1004237
  2. Yazar: EMRE KÜLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ALEMDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Büyük dil modelleri (LLM'ler) tarafından desteklenen diyalog sistemleri güçlü üretim yetenekleri sergilese de gayriresmî dil kullanımı, uzun vadeli tutarlılık ve uzman odaklı konuşmalarda bağlama dayalı yanıt üretimi konularında sıklıkla zorluk yaşamaktadır. Bu tez, bu zorlukları ele almak amacıyla birbirini tamamlayan üç yöntem sunmaktadır. İlk olarak, diyalog konularının zaman içindeki seyrini zaman serileri olarak modelleyen ve konuşmalar arası Gaussian Karışım Modeli (GMM) tabanlı benzerlikten yararlanarak gelecekteki konu dağılımlarını tahmin eden yeni bir zamansal öngörü çerçevesi tanıtılmaktadır; bu yaklaşım hem alan odaklı hem de açık alan senaryolarında yorumlanabilir ve doğru tahminler sunmaktadır. Gürültülü kullanıcı girdileri altında konu modellemeyi geliştirmek için yazım hataları, argo ve kısaltmalardan etkilenen mesajları normalize eden görevden bağımsız bir standartlaştırma hattı olan SALDIRAY geliştirilmiş ve duygu analizi ile konu etiketleme gibi aşağı akış NLP görevlerinde performansın iyileştirilmesini sağlamıştır. Son olarak, RAP (Retrieval-Augmented Paraphrasing) adı verilen, geçmişteki benzer yanıtları getirip bunları mevcut bağlama uygun biçimde LLM'ler aracılığıyla yeniden ifade eden getirme tabanlı bir üretim yöntemi önerilmiş, böylece stil uyumu ve alaka düzeyi korunurken halüsinasyonlar önemli ölçüde azaltılmıştır. Bu yöntemler birlikte ele alındığında, konuşma ajanlarının dayanıklılığını, öngörü yeteneğini ve olgusal temellendirmesini güçlendirerek LLM tabanlı diyalog sistemlerinin gerçek dünya uygulamalarındaki güvenilirliğini ileriye taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialogue systems powered by large language models (LLMs) show strong generative abilities but often struggle with informal language, long-term coherence, and grounded responses in expert-driven conversations. This thesis presents three complementary methods to address these challenges. First, we introduce a novel temporal forecasting framework that models dialogue topic trajectories as time series and predicts future topic distributions based on Gaussian Mixture Model (GMM)–based similarity across conversations, offering interpretable and accurate forecasting in both domain-specific and open-domain settings. To enhance topic modeling under noisy user inputs, we develop SALDIRAY, a task-agnostic standardization pipeline that normalizes messages affected by spelling errors, slang, and abbreviations, improving downstream NLP performance across tasks such as sentiment analysis and topic labeling. Finally, we propose RAP (Retrieval-Augmented Paraphrasing), a retrieval-based generation method that retrieves similar past responses and paraphrases them using LLMs to fit the current context, significantly reducing hallucinations while maintaining stylistic alignment and relevance. Together, these methods improve the robustness, foresight, and factual grounding of conversational agents, advancing the reliability of LLM-based dialogue systems in real-world applications.