Diyabetli ve sağlıklı bireylerde solunum fonksiyonları ve ses kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of respiratory functions and voice quality in individuals with diabetes mellitus and healthy controls
  1. Tez No: 1004238
  2. Yazar: İLAYDA ALBAYRAK GÜMÜŞÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ ELGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Diyabet, pankreasın beta hücrelerinin hasarı sonucu oluşan kronik bir hastalık olup uzun vadede vücudun çeşitli organ ve dokularını etkileyen komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada Tip 1 diyabetli, Tip 2 diyabetli ve sağlıklı bireylerde solunum fonksiyonları ile ses kalitesi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve karşılaştırmalı olarak planlanan araştırmaya 35 Tip 1 diyabetli, 35 Tip 2 diyabetli ve 35 sağlıklı birey olmak üzere toplam 105 katılımcı dahil edilmiştir. Solunum fonksiyonları spirometri ile (FVC, FEV1, FEV1/FVC), ses kalitesi ise akustik analiz, maksimum fonasyon süresi ve sesin işitsel-algısal değerlendirmesi (CAPE-V Türkçe) kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda gruplar arasında FVC, FEV1 ve FEV1/FVC değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Akustik ses parametreleri ve maksimum fonasyon süresi bakımından da gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir. Buna karşın işitsel-algısal değerlendirmede, Tip 2 diyabet grubunun genel ses problemi, pürüzlülük, nefeslilik ve şiddet parametrelerinde sağlıklı kontrol ve Tip 1 diyabet gruplarına kıyasla anlamlı derecede daha yüksek veriler elde edilmiştir. Çalışma bulguları, diyabetin solunum fonksiyonları ve akustik ses parametreleri üzerinde belirgin bir etki oluşturmadığını ancak Tip 2 diyabetli bireylerde ses kalitesinin algısal düzeyde etkilenebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic disease caused by damage to pancreatic beta cells and may lead to long-term complications affecting various organs and tissues. This study aimed to comparatively investigate respiratory functions and voice quality characteristics in individuals with Type 1 diabetes, Type 2 diabetes, and healthy controls. This cross-sectional and comparative study included a total of 105 participants: 35 individuals with Type 1 diabetes, 35 individuals with Type 2 diabetes, and 35 healthy controls. Respiratory functions were assessed using spirometry parameters, including forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in one second (FEV1), and the FEV1/FVC ratio. Voice quality was evaluated through acoustic analysis, maximum phonation time, and auditory-perceptual voice assessment using the Turkish version of the Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice (CAPE-V). The results showed no statistically significant differences among the groups in terms of FVC, FEV1, or FEV1/FVC values. Similarly, no significant differences were observed between groups regarding acoustic voice parameters or maximum phonation time. However, auditory-perceptual evaluation revealed that the Type 2 diabetes group demonstrated significantly higher scores in overall severity, roughness, breathiness, and loudness parameters compared with both the healthy control group and the Type 1 diabetes group. These findings suggest that diabetes does not have a significant effect on respiratory functions or acoustic voice parameters; however, voice quality at the perceptual level may be adversely affected in individuals with Type 2 diabetes.