Ortodontik tedavi için başvuran hastaların pekiştirme dönemi hakkındaki farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Assessment of awareness levels regarding the retention phase among patients seeking orthodontic treatment
  1. Tez No: 1004236
  2. Yazar: UMMAHAN BEYZA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ortodontik tedavi için başvuran bireylerin pekiştirme (retansiyon) dönemine ilişkin farkındalık ve bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bu durumun yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Araştırma kapsamında ortodontik tedavi için başvuran 339 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların pekiştirme dönemine ilişkin bilgi, farkındalık ve beklentilerini değerlendirmek amacıyla literatürde yer alan çalışmalar esas alınarak hazırlanan 25 sorudan oluşan anonim bir anket uygulanmıştır. Anket; sosyodemografik bilgiler, ortodontik tedavi sonrası dişlerin hareketi ve nüks algısı ile pekiştirme apareylerinin kullanımına ilişkin bilgi ve beklentileri değerlendiren sorulardan oluşmaktadır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi ve gerekli durumlarda Fisher-Freeman-Halton Exact testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %72,3'ü ortodontik tedavi ideal şekilde tamamlanmış olsa bile dişlerde yeniden bozulma olabileceğini belirtmiştir. Katılımcıların yalnızca %36,9'u dişlerin ortodontik tedavi olmadan da zamanla hareket edebileceğini ifade ederken, %67,0'ı tedavi sonrası dişlerin eski pozisyonlarına dönebileceğini düşünmektedir. Retansiyon süresine ilişkin sorularda yüksek düzeyde belirsizlik gözlenmiş ve katılımcıların %54,0'ı sabit retainerın ne kadar süre ağızda kalması gerektiği konusunda fikir sahibi olmadığını belirtmiştir. Hareketli pekiştirme apareylerinin günlük kullanım süresine ilişkin soruda katılımcıların %37,5'i“bir fikrim yok”yanıtını vermiştir. Pekiştirme sürecine ilişkin bilgi kaynakları değerlendirildiğinde katılımcıların %43,4'ü bilgi kaynağı olarak doktorunu, %33,0'ı arkadaş veya akrabalarını ve %28,3'ü interneti belirtmiştir. Ayrıca katılımcıların %82,9'unun pekiştirme ile ilgili bilgiyi yalnızca tek bir kaynaktan edindiği belirlenmiştir. Sonuç: Ortodontik tedavi için başvuran bireylerde pekiştirmenin gerekliliğine yönelik temel bir farkındalık bulunmasına rağmen, retansiyon süresi, retainer kullanım protokolleri ve uzun dönem stabiliteye ilişkin bilgi düzeyinin sınırlı olduğu görülmüştür. Bu nedenle ortodontik tedavi sürecinde retansiyon fazına yönelik hasta bilgilendirmesinin daha sistematik ve yapılandırılmış biçimde yapılmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to evaluate the awareness and knowledge levels of individuals applying for orthodontic treatment regarding the retention phase and to examine the relationship of this condition with demographic variables such as age and gender. Material and Method: This cross-sectional study was conducted at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Ordu University. A total of 339 individuals who applied for orthodontic treatment were included in the study. An anonymous questionnaire consisting of 25 questions, prepared based on previous studies in the literature, was administered to evaluate the participants' knowledge, awareness, and expectations regarding the retention phase. The questionnaire included questions assessing sociodemographic characteristics, perceptions of tooth movement and relapse after orthodontic treatment, and knowledge and expectations regarding the use of retention appliances. The obtained data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26.0 software. Pearson Chi-square test was used to compare categorical variables, and Fisher–Freeman–Halton Exact test was applied when necessary. The level of statistical significance was accepted as p<0.05. Results: Among the participants, 72.3% stated that relapse could occur even if orthodontic treatment was ideally completed. While only 36.9% of the participants reported that teeth could move over time without orthodontic treatment, 67.0% believed that teeth might return to their previous positions after treatment. A high level of uncertainty was observed regarding the duration of retention, and 54.0% of the participants reported that they did not know how long fixed retainers should remain in the mouth. Regarding the daily usage duration of removable retention appliances, 37.5% of the participants responded“I have no idea.”When the sources of information about the retention phase were evaluated, 43.4% of the participants reported their doctor as the main source of information, followed by friends or relatives (33.0%) and the internet (28.3%). In addition, 82.9% of the participants obtained information about retention from only a single source. Conclusions: Although individuals applying for orthodontic treatment demonstrated a basic awareness regarding the necessity of retention, their knowledge about the duration of retention, retainer usage protocols, and long-term stability was found to be limited. Therefore, it may be beneficial to provide patients with more systematic and structured information about the retention phase during the orthodontic treatment process.