Asi nehri yüzey sularında mikroplastik kirliliğinin belirlenmesi
Determination of microplastic pollution in surface water of the Orontes river
- Tez No: 735965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde deniz çöpleri tüm dünyada ciddi bir sorun haline gelmiştir. Karasal alanlardan sürüklenen veya kasıtlı olarak dökülen çöpler on yıllardır sulak alanlar ve denizlerimizde birikerek yüzey ve sediman dâhil tüm su kolonunda bulunabilmektedir. Bu çöplerin büyük çoğunluğunu plastikler oluşturmaktadır. Plastikler doğada mekanik ve kimyasal değişimlerle parçalanarak mikroplastiklere dönüşmekte ve boyutları küçülen plastiklerin yayılması da hızlanmaktadır. Vahşi yaşamı tehdit eden plastik çöpler besin ağıyla taşınarak insana kadar ulaşmaktadır. Bu çalışmada ilk kez doğu Akdeniz'e dökülen Asi Nehri yüzey sularında mikroplastik (MP) miktarı ve kompozisyonunu belirlemek için 6 istasyonda mevsimlik (Ağustos 2020, Kasım 2020, Şubat 2021, Nisan 2021) örnekleme yapılmıştır. Tespit edilen MP miktarı 0,03-0,48 adet/m3 aralığında değişirken, Asi Nehrindeki ortalama MP bolluğu 0,13 adet/m3 olarak tespit edilmiştir. MP bolluğu genel ortalamalarına göre istasyonlar ve mevsimler arası kıyaslama yapıldığında; II
Özet (Çeviri)
Today, marine garbage has become a serious problem all over the world. Litter drifted or intentionally dumped from terrestrial areas has accumulated in our wetlands and seas for decades and can be found in the entire water column, including the surface and sediment. Plastics constitute the majority of this garbage. Plastics break down in nature with mechanical and chemical changes and turn into micro plastics, and spread of plastics that shrink in size accelerates. Plastic garbage, which threatens wildlife, is transported through the food web and reaches humans. In this study, seasonal (August 2020, November 2020, February 2021, April 2021) sampling was carried out at 6 stations to determine the amount and composition of microplastics for the first time in the surface waters of the Orontes River flowing into the eastern Mediterranean. While the amount of MP detected varied between 0,03-0,48 items/m², the average microplastic (MP) abundance in the Orontes River was determined as 0,13 items/m³. When comparing between stations and seasons according to the mean of MP abundance; the mean was found as II