Eloksal kaplanmış AA060 alüminyum profillerinin kaplama yüzeyine alaşım elementi ve suni yaşlandırma sıcaklığının etkisi
The effect of alloy element and artificial aging temperature on the coating surface of anodized AA6060 aluminum profiles
  1. Tez No: 1004294
  2. Yazar: CANSU ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, AA6060 alüminyum alaşımlarında doğal eloksal kaplama sonrası oluşan renk tonu farklılıklarını alaşım bileşimi ve ısıl işlem parametreleri odağında incelemektedir. Literatürdeki korozyon ve aşınma odaklı çalışmaların aksine bu araştırma; magnezyum (Mg), mangan (Mn) oranlarındaki mikro değişimlerin ve suni yaşlandırma sıcaklığının optik özellikler üzerindeki etkisine odaklanarak eloksal kaplamalı yüzeydeki renk tonu farkını analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu tezde, farklı Mg ve Mn oranlarına sahip üç ayrı AA6060 alaşımı kullanılmıştır. Numuneler aynı ekstrüzyon koşullarında üretildikten sonra 155°C, 185°C ve 210°C sıcaklıklarda suni yaşlandırmaya tabi tutulmuştur. Eloksal kaplama öncesi çekme, sertlik, yüzey pürüzlülüğü testleri ve elektrolitik dağlanmış numunelerin optik mikroskop ile mikroyapıları incelenmiştir. Eloksal kaplama sonrası mikrometre ve optik mikroskop ile kaplama kalınlıkları, glossmetre ile tüm numunelerin parlaklığı-matlığı, ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikroyapı özellikleri ve yüzey karakterizasyonu değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, alaşımda bulunan magnezyum (Mg) ve mangan (Mn) oranlarındaki artmaya bağlı olarak eloksal kaplama yüzeyinin parlaklığının azaldığı görülmüştür. Her 3 alaşım için de 155°C ve 210°C sıcaklıklarında suni yaşlandırılan numunelerin benzer parlaklık değerleri gösterdiği ancak 185°C' de suni yaşlandırılanda ise yüzey parlaklık değerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the color tone differences that occur after natural anodizing of AA6060 aluminum alloys, focusing on alloy composition and heat treatment parameters. Unlike studies in the literature that focus on corrosion and wear, this research aims to analyze the color tone difference on the anodized surface by focusing on the effect of micro-variations in magnesium (Mg) and manganese (Mn) ratios and artificial aging temperature on optical properties. In this thesis, three different AA6060 alloys with varying Mg and Mn ratios were used. After being produced under the same extrusion conditions, the samples were subjected to artificial aging at temperatures of 155°C, 185°C, and 210°C. Tensile, hardness, and surface roughness tests were performed before anodizing, and the microstructures of the electrolytically etched samples were examined using an optical microscope. After anodizing, coating thicknesses were evaluated using a micrometer and optical microscope, gloss and matte finishes of all samples were assessed using a glossmeter, and microstructure characteristics and surface characterization were evaluated using scanning electron microscopy (SEM). The study revealed that the gloss of the anodized surface decreased with increasing magnesium (Mg) and manganese (Mn) content in the alloy. For all three alloys, samples artificially aged at 155°C and 210°C showed similar gloss values, but samples artificially aged at 185°C had a lower surface gloss value.